Młodzi ratownicy

OBORNIKI. W gościnnych murach Zespołu Szkół nr 1 w Obornikach 30 dzieci brało udział w kursie na Młodego Ratownika Drogowe PZM. Dzieci od samego rana brały udział w wykładach prowadzonych przez Instruktorów 

Ratownictwa Drogowego z Automobilklubu Wielkopolski, którzy robili to wolontaryjnie. Następnie podzieleni na grupy wykonywali ćwiczenia praktyczne na osobach dorosłych, ale i na sobie na wzajem. Każdy Młody Ratownik wie jak zachować bezpieczeństwo gdy spotkają osobę ranną, które trzeba udzielić pomocy. Znają numery alarmowe i wiedzą, co należy powiedzieć, żeby szybko wezwać odpowiednie służby. Potrafią również, co potwierdzili na teście oraz później w praktyce wykonać czynności żeby pomóc ofierze która zemdlała, ma padaczkę, złamała sobie rękę lub nogę czy zaopatrzyć krwawienia z różnych części ciała używając sprzętu z apteczki, ale również gdy mamy przy sobie tylko rękawiczki. 
Kurs był w finansowany przez urząd miejski z programu publicznego na ratownictwo i ochronę ludności. Wszystkie dzieci otrzymały zaświadczenie ukończenia kursu, apteczkę z podstawowym wyposażeniem, kamizelkę oraz worek z odblaskami i napisem Młody Ratownik Drogowy PZM. Dodatkowymi niespodziankami dla dzieci w trakcie dnia były napoje, drożdżówki oraz pizza, które otrzymały od sponsorów obornickich, co po wielu godzinach ciężkich ćwiczeń sprawiło dzieciom ogromną radość. Możemy czuć się bezpieczniej, ponieważ mamy od dzisiaj grupę 30 młodych ludzi, którzy mogą ratować ludzkie życie.

Podobne artykuły