Marszałek w Obornikach o komunikacji

OBORNIKI. W minionym tygodniu gościem Obornik był wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski. Jego wizyta była okazją do zwołania konferencji prasowej, podczas której poruszył on najważniejsze sprawy dotyczące powiatu obornickiego w obszarach, którymi zajmuje się wicemarszałek, czyli rolnictwa i ochrony środowiska. Nas zainteresowała jednak głównie komunikacja. 

– W przygotowanym budżecie województwa wielkopolskiego zabezpieczyliśmy więcej środków na drogi wojewódzkie, ich utrzymanie i remont. Będziemy też skupiać się na modernizacji kolei i linii kolejowych, a w tym przypadku ważne jest to, że sprawa dotyczy linii Poznań – Piła przez Oborniki i Rogoźno. Przygotowujemy się do nowej perspektywy unijnej na lata 2016-2020, a różne części Wielkopolski mają różne oczekiwania. 
Krzysztof Grabowski niewiele mógł powiedzieć o oczekiwanej przez oborniczan drodze wojewódzkiej po torach i przez most wroniecki, łączącej ulicę Czarnkowską z S 11 a zwanej „małą obwodnicą północną”, bowiem prace w tym obszarze zaplanowano dopiero po roku 2016. Obecna podczas konferencji radna Anna Rydzewska namawiała marszałka do podjęcia przez niego  starań o przyspieszenie tej inwestycji, która jest niezbędna do rozładowania ruchu ciężkich pojazdów w centrum Obornik. 
Grabowski przekazał nam też informację, że są w budżecie województwa znaczne środki, bo ponad dwa miliony złotych, na program „pięknieje polska wieś”, a w powiecie obornickim są wsie, które z tego programu już korzystały i wyraził nadzieję, że skorzysta z tego jeszcze więcej. Ma on także nadzieję, że wszystkie trzy gminy powiatu obornickiego skorzystają z pieniędzy przeznaczonych na budowę dróg, meliorację oraz zbiorniki małej retencji. 
Po te ostatnie mogą sięgać także osoby prywatne, a dofinansowanie wynosi nawet 60 tysięcy złotych na hektar. Była też mowa o przygotowaniach do nadchodzących wyborów. Marszałek Grabowski nie krył pewności, że PSL odegra w nich w gminach znowu znaczącą rolę.

Podobne artykuły