Kościół katolicki w Ryczywole bez dotacji. Pieniądze będzie trzeba wydać na remont kościoła ewangelickiego.

RYCZYWÓŁ. Od kilku miesięcy trwa gruntowny remont w ryczywolskim kościele. Chociaż parafianie składają się na odnowienie zabytku i wiele już udało się zrobić, jest to kropla w morzu potrzeb. Na sesji rady gminy interpelował w tej sprawie Piotr Gronowski, który chciał gminnej dotacji na remont zabytku.

Większość radnych i wójt chcieliby wspomóc ryczywolską parafię, jednak konserwator zabytków wydał gminie nakaz remontu dawnego kościoła ewangelickiego. Ze wstępnego kosztorysu wynika, że pochłonie to wszelkie pieniądze z kasy gminy, które mogłyby zostać przeznaczone na renowację  zabytków. 
Wójt Jerzy Gacek całą sytuację skomentował tymi słowami: jeżeli jest tak jak pan radny Gronowski mówi, że dotacja na sprawy związane z kościołem katolickim jest niezbędna, to chcę powiedzieć, że wszystkie dotacje są niezbędne. Na dziś i jutro żadnych środków zewnętrznych na to poważne zadanie nie ma. Musimy sobie zdawać sprawę, że dotacja może być, ale nie musi. Może być do 30%. Mamy jednak nasze zadania  własne. Na razie musimy wyremontować kościół ewangelicki i na nic innego nie zostanie pieniędzy. Wójt zadeklarował, ze ryczywolska parafia otrzyma pomoc, gdy tylko będzie to możliwe. 

Podobne artykuły