Rożnowo pamięta

ROŻNOWO. W piątek, 18 października odbyła się w Rożnowie z inicjatywy społeczności rożnowskiej podniosła uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika upamiętniającego ofiary II wojny światowej. Prócz burmistrza Tomasza Szramy uroczystość uświetnili swoją obecnością radni, liczne delegacje ze szkół, urzędów i organizacji. 

Pomysłodawcy aktu pamięci połączyli Mszę Świętą z apelem poległych, budując w ten sposób wydarzenie religijno-patriotyczne o silnym zabawieniu emocjonalnym. Przed frontem rożnowskiego Zespołu Szkół stanął surowy głaz z okolicznościową tablicą upamiętniającą 12 000 bezimiennych istot ludzkich, zamordowanych bestialsko w lasach rożnowskich w czasie okupacji niemieckiej. W świetle pochodni pomnik odsłonił dla potomnym kombatant, były żołnierz AK i równocześnie najstarszy mieszkaniec Rożnowa Zygmunt Staszewski w asyście Teresy Koralewskiej i Stanisława Nogaja. Przybyłe na uroczystość delegacje składały w milczeniu kwiaty, ksiądz Jan Stefan powiedział kilka ważnych zdań, a wszyscy zebrani mogli obejrzeć krótką, ale jakże wymowną, prezentację multimedialną. 
Po krótkiej części artystycznej wszyscy przeszli w gościnne mury rożnowskiej szkoły, gdzie można było wpisać się do Księgi Pamiątkowej. Jako pierwszy dokonał tego prezes SiG Piotr Desperak a zaraz po nim burmistrz Tomasz Szrama. 
W pewnym momencie dwaj przeciwnicy polityczni stali obok siebie razem przy księdze poświęconej pomordowanym ofiarom wojny, był to widoczny znak, że wobec tragizmu i śmierci nie ma podziałów politycznych. Piękny był też uścisk dłoni obu panów, a potem wszyscy przeszli do stołówki na kawę, herbatę i długie Polaków rozmowy.

Podobne artykuły