Obornicka firma zgromadzi i wywiezie obornickie śmieci

GMINA OBORNIKI. 22 października prezes PGKiM, Sławomir Haraj, będzie podpisywał umowę z poznańskim GOAP na wywóz śmieci z gminy Oborniki. Oznacza to, że nic już nie stanie na przeszkodzie, aby obornickimi śmieciami zajmowała się nadal obornicka firma, z powodzeniem działająca w tym sektorze od lat. 

Aby mieć wyłączność w ramach swego sektora, wiceburmistrz Piotr Woszczyk musiał przedtem o ten sektor powalczyć, a jak zdołaliśmy się zorientować, wcale łatwo nie było.
Kolejnym krokiem będzie czipowanie pojemników na śmieci, aby można było monitorować zadeklarowaną selekcję odpadów, a ponadto analizować poziom odzysku odpadów do wtórnego przerobu. 
Dla gminy priorytetem jest też tak zwany PSZOK czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. – Będą tam nie tylko śmieci niesegregowane, ale i wielkogabarytowe, co znacznie poprawi odbiór odpadów – potwierdził Piotr Woszczyk. PSZOK musi być połączony ze stacją przeładunkową, a problem polega na tym, aby całość sfinansował poznański GOAP. Służyć to będzie zbiórce śmieci na terenie gminy zamiast dostarczania odpadów na sita w Poznaniu, co mogłoby podnieść podatek śmieciowy z 12 złotych, na co najmniej 15. Na takim układzie Oborniki mogą jedynie zyskać i to całkiem sporo. 
Piotr Woszczyk nie ustaje też w bombardowaniu posłów wszelkich ugrupowań, by rząd zmienił w sejmie ustawę dotyczącą opłat środowiskowych, tak by obornicka opłata pozostawała w Obornikach i służyła finansowaniu przedsięwzięć proekologicznych. Sprawa śmieci nie kończy się jednak w tym miejscu. Prezes Haraj nie może i zapewne nie zechce spocząć na laurach, bo już za dwa lata czeka go kolejny przetarg na wywóz śmieci i ten także trzeba będzie wygrać. 
Przy okazji rozmowy o śmieciach z wiceburmistrzem Obornik, ten zdementował informację, jaka pojawiła się gdzieś w lokalnej prasie, jakoby Oborniki miały budować spalarnię śmieci. – Musiałem zostać źle zrozumiany, bo takiej inwestycji się nie planuje i planować szybko nie będzie – wyjaśnił Piotr Woszczyk.

Podobne artykuły