Jesteśmy fajni – Europa Plus chce głosów w Obornikach

OBORNIKI. Coraz bliższy czas wyborów do europarlamentu czy samorządów lokalnych ożywia kolejne organizacje i partie, które przedstawiając się promują swój program. W minionym tygodniu gościem Obornik był europoseł Marek Siwiec (ten od parodiowania papieża) oraz poseł Jacek Najder. 

Obaj panowie promowali inicjatywę Europa Plus. O programie było niewiele, bo jedyny konkretny pomysł, jaki udało nam się usłyszeć, to darmowy internet dla wszystkich, tak jak darmowe są drogi i chodniki. Na szczęście pomysłu tego nie usłyszały firmy zajmujące się dystrybucją internetu, za to my zapytaliśmy Marka Siwca, dlaczego wyborcy mieliby wskazywać podczas wyborów na Europę Plus. W odpowiedzi usłyszeliśmy: bo jesteśmy fajni. 
Tym, którym taka zachęta nie wystarczy, warto dodać, że na czele lokalnej grupy polityków stoi koordynator okręgowy na północną Wielkopolskę Krzysztof Ostrowski. Jest to osoba prawa, pracowita i twórcza. Doskonały organizator, który uzyskał dla własnej grupy radnych całkiem dobry wynik wyborczy a sam jako wiceburmistrz Rogoźna dał się poznać jedynie z dobrej strony. Koordynatorem powiatowym ruchu jest Michał Manicki, człowiek z ogromnym doświadczeniem politycznym, do niedawna szef lokalnego SLD, lepiej znany z funkcji dyrektora szpitala w Kowanówku. Sojusznikami obu panów są, szef SLD Piotr Neter, oraz sekretarz rady powiatowej SLD Grzegorz Wąsikowski, który po niedawnym wyroku za drobne oszustwa może stać się niechlubnym wzorcem lewicowej młodzieżówki. 
Obaj wymienieni kiwali głowami wsłuchani w słowa Marka Siwca. Ten zapewniał, że – lokalni liderzy są dobrze przygotowani do konfrontacji z lokalnymi działaczami. Ich bazą będzie przekształcający się Ruch Palikota. Będą zabiegać o środowiska feministyczne. Chcemy więcej Europy w Polsce a środek tej Europy przeniósł się do Obornik. Marek Siwiec uprzedził: będziemy rządzić lub współrządzić w powiecie – co być może zapowiada planowanie sporych zmian w przyszłej radzie powiatu. Potwierdził to Michał Manicki słowami: struktury w powiecie zaczynają już działać. Stawiam na Piotra Netera. Chcę przy jego wsparciu konsolidować lewicę. Powiat to silne środowisko lewicowa, które zdobywa w wyborach spory kawał tortu wyborczego. 
W którym miejscu sceny politycznej znajduje się obecnie Piotr Neter nie łatwo ocenić, bo nie drgnęła mu nawet powieka, gdy Siwiec ostro krytykował SLD i wyśmiewał jego przywódcę Leszka Millera. Pomimo, iż Urszula Bak namawiała go do współpracy na szczytach, Siwiec szydził – z Millerem nie rozmawiam, on pomylił się i już widzę jego odejście. Ganił go za, jak się wyraził – język knajacki, język rynsztoka. Miller lubi taki język i nawet pławi się w tym czasem.
Od europosła goszczonego nie tak dawno przez Tomasza Szramę oberwało się także Platformie Obywatelskiej za jej – jak to podkreślił Marek Siwiec – obłudę i ohydę. Zebrani usłyszeli też, że – kiedy PiS-owi rośnie, to się wyciąga Macierewicza z szafy i straszy wojną polsko ruską. 
Na czyje w takiej sytuacji politycznej głosy liczy Europa Plus wyjaśnił Piotr Neter oświadczając – młodzi ludzie z mojej szkoły spoglądają na Europę Plus. 
Być może elektorat będzie jeszcze szerszy, choć jak na razie niewiele można powiedzieć o planach i zamierzeniach Europy Plus. Sam Krzysztof Ostrowski stwierdził – ta lokomotywa musi się rozpędzić. Ostrzegł, że – wiele samorządów może nie mieć pieniędzy na wykorzystanie środków unijnych. Słowa te wypowiedział w gościnnych murach starostwa powiatowego obornickiego, co można nomen omen uznać za znalezienie adresata. Jakby nawiązując do oświadczenia Netera dodał – jest wiele osób niezwiązanych z polityką. Wielu ludzi pozytywnie nastawionych i na nich trzeba liczyć. 

Podobne artykuły