PGKiM wygrało przetarg na wywóz śmieci

GMINA OBORNIKI.. Ubiegotygodniowe rozstrzygnięcie przetargu na wywóz śmieci z poszczególnych gmin, miast i dzielnic wyłoniło większość zwycięzców, choć w dziesięciu przypadkach przetarg trzeba będzie znów powtórzyć, bo oferty były za drogie. Najtańsze oferty dało hiszpańsko polskie konsorcjum FBSerwis powiązane z Budimeksem, Przedsiębiorstwem Wielobranżowym Agora i hiszpańską CESPĄ, które wygrało przetarg na obsługę ok. 70 proc. obszaru Poznania. 

Jedynym przeciwnikiem obornickiego PGKiM była firma Remondis, w której miasto Poznań ma niemal 50% udziałów. Na szczęście dla obornickiej spółki gminnej, Remondis miał tak wysokie ceny, że nie wygrał żadnego przetargu, choć startował w kilku na całym obszarze Związku Międzygminnego GOAP.   
Obornickie PGKiM zaproponowało wywożenie śmieci za kwotę 3.604.681,44 podczas, gdy konkurent chciał trzy razy więcej. Obornicka spółka ma powód do radości, bo wygranie przetargu równało się z jej być albo nie być. Prezes Sławomir Haraj nie ma obaw, czy zadeklarowana kwota wystarczy na pokrycie wszystkich kosztów.
Naszej redakcji powiedział: nie celowaliśmy w zysk, ale w utrzymanie naszych usług i to nam się udało. Cena została przez nas skalkulowana rzetelnie i zabezpieczy nam środki na wywóz śmieci. 
Na razie przewidywalny scenariusz jest taki, że firmy, które uczestniczyły w przetargu mają 10 dni na zaskarżenie jego wyników do Krajowej Izby Odwoławczej. KIO w ciągu 15 dni powinna wydać wyrok kończący postępowanie przetargowe. Uczestnicy przetargu, a także zamawiający mogą zaskarżyć wyrok KIO do Sądu Okręgowego właściwego ze względu na siedzibę zamawiającego. Jednak złożona skarga nie oznacza wstrzymania działań, zamawiający może podpisać umowy z firmami wyłonionymi w przetargu.
Michał Dąbrowski, szef Remondis, już zapowiedział protest. Trudno przewidzieć, co może tym uzyskać, bo spółka ma ceny, można rzec, kosmiczne. Na przykład za wywożenie śmieci z Rataj Remondis wspólnie ze spółkami SITA, Vikom i Alkom chciał aż 15,5 mln zł podczas, gdy FBSerwis zadowolił się kwotą 2,5 mln zł. 
Rozsądną kwotę zadeklarował także Obornicki PGKiM wygrywając przetarg i tylko to się w tej sprawie liczy.

Podobne artykuły