Maniewiacy zaśpiewali prezydentowi

SPAŁA, OBORNIKI. Dożynki prezydenckie w Spale, to niewątpliwie wydarzenie, w którym choć raz każdy powinien wziąć udział. W tym roku nie zabrakło tam LGD Kraina Trzech Rzek, którą reprezentowały Renata Gembiak-Binkiewicz oraz Małgorzata Najdek. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego prezentował walory Wielkopolski w ramach Miasteczka Regionów. Obok przepysznych wędlin z dziczyzny, smakowitych wyrobów mleczarskich wybornie prezentował się świeżo wypiekany chleb z Sycyna. Barwna krzątanina pani Marioli i pana Ryśka, zapach wypiekanego na miejscu chleba niewątpliwie przyciągał do wielkopolskiego stoiska tłumy gości. Punktem kulminacyjnym dnia była wizyta na stoisku z oborniczanami prezydenta Bronisława Komorowskiego. Specjalnie dla niego zaśpiewał zespół ludowy Maniewiacy, a pan prezydent, żywo zainteresowany ich występem, dopytywał o historię zespołu oraz jego pochodzenie. Podczas tej wizyty Ryszard Kurylonek zdradził kilka tajników wypieku pysznego chleba sycyńskiego na zakwasie.

Na specjalne wyróżnienie zasłużył zespół Maniewiacy, który wesołymi melodiami zachęcał gości do zabawy i zdecydowanie poprawiał aurę (dosłownie i w przenośni) wielkopolskiej strefy. 
Z ogromnym uznaniem spotkał się wspólny występ Maniewiaków z Obornicką Orkiestrą Dętą i Krzysztofem Wargułą na czele. Orkiestra do Spały dojechała z Puław, gdzie brała udział w prestiżowym Przeglądzie Orkiestr Dętych o czym piszemy w innym miejscu. Współpraca obu zespołów na scenie oraz brawurowe popisy tamburmajorek rozbawiły tłum widzów. Kolejne takie wydarzenie dopiero za rok, ale wrażenia i doświadczenia przywiezione ze Spały pozostaną długo w pamięci. 

Podobne artykuły