Kolejny fotoradar, tym razem w Łukowie?

ŁUKOWO. Dopiero co, w poprzednim numerze, opisywaliśmy plany ustawienia nowego fotoradaru na szosie krajowej, pomiędzy wsiami Ruda i Dziewcza Struga, a już przed kilkoma dniami uzyskaliśmy informację o planach zainstalowania kolejnej maszynki do ściągania pieniędzy od kierowców. 

Fotoradar ma zostać ustawiony na drodze wojewódzkiej do Murowanej Gośliny, przy wjeździe do wsi Łukowo od strony Obornik. To może dziwić ze względu na dużą aktywność obornickiej drogówki w Łukowie. 
W 2011 roku sołtys Aneta Cholewo zwróciła się z oficjalnym pismem do urzędu miasta i obornickiej komendy policji, prosząc o częstsze kontrole drogowe. Stało się tak po licznych wypadkach, do których dochodziło w Łukowie. Droga wojewódzka przebiega wzdłuż całej wsi, większość jej odcinków jest całkowicie prosta. Pobudza to wyobraźnię kierowców, którzy mocniej naciskają pedał gazu. 
Szybko przejeżdżające przez wieś samochody zagrażają przede wszystkim idącym na przystanek autobusowy, dojeżdżającym do szkół dzieciom. Policja wzięła sobie do serca los łukowian i zwiększyła kontrole drogówki we wsi. Od dwóch lat policjanci regularnie stoją przed łukowskim cmentarzem, karząc mandatami licznych tam piratów drogowych. Cholewo sama się o tym przekonała, gdy kilka tygodni po złożeniu pisma została zatrzymana przez obornicką drogówkę we własnej wsi. 
Mieszkańcy wsi nadal, pomimo zwiększonej aktywności policji, czują się zagrożeni przez szybko przejeżdżające samochody. Wnieśli więc oficjalną petycję do obornickiego magistratu, wnioskując o ustawienie radaru w ich wsi. Pod dokumentem podpisało się ponad czterdziestu mieszkańców. Pismo trafiło w ręce burmistrza Tomasza Szramy, który jeszcze nie podjął ostatecznej decyzji. Sołtys i grupa mieszkańców jednak nie rezygnują ze swojego pomysłu i zapowiadają, że jeżeli nie pomogą im władze gminy, zwrócą się do zarządu województwa, któremu szosa łukowska bezpośrednio podlega. Wydaje się więc, że sprawa ustawienia radaru przy wjeździe do wsi jest już raczej przesądzona, nie wiadomo jednak, kiedy ostatecznie się to stanie.  
 

Podobne artykuły