Remont kościoła w Ryczywole

RYCZYWÓŁ. – Kościół, jak wiadomo, położony jest na trzęsawiskach. Mamy  nadzieję je osuszyć i rozpocząć remont. Jak Pan Bóg pomoże, skończymy go równie szybko jak zaczniemy – powiedział nam ksiądz proboszcz ryczywolskiej parafii Ryszard Kałużny. 

Parafia już zebrała 40 tys. zł, które zostaną przeznaczone na remont. Kościół jest zabytkiem, dlatego prace nadzoruje konserwator zabytków. Nie jest on łaskawy nawet dla budynku sakralnego o tak wielkiej wadze historycznej, jak kościół w Ryczywole. Parafia musiała zapłacić za pozwolenie na remont 12 tys. zł. Tak wielka kwota wyznaczona przez poznańskiego urzędnika dla małej parafii św. Katarzyny bulwersuje. Konserwator nie dość, że bierze ogromne kwoty za pozwolenie, ma prawo przerwać prace lub zmienić plany remontu. 
Pierwsze prace będą skupiały się na izolacji fundamentów oraz udrożnieniu kanalizacji deszczowej. Zwłaszcza ta druga stanowią spory problem, o czym mogli przekonać się parafianie przyjeżdżający w deszczowy dzień do kościoła. 
Jeżeli starczy pieniędzy zostanie również utwardzona droga dojazdowa do kościoła i parking przy cmentarzu. Cała inwestycja ma kosztować ponad 1 mln zł. Większość pieniędzy będzie pochodzić z dotacji europejskiej. Aby jednak pozyskać te dodatkowe pieniądze parafia musi uzbierać kwotę 400 tys. zł tak zwanego wkładu własnego. Ryczywolanie a także mieszkańcy całego regionu, którzy chcą wspomóc remont zabytkowego kościoła mogą wpłacać pieniądze na konto parafii.
 

Podobne artykuły