Wieś oraz jej sołtys warci wzmianki i pochwały

OCIESZYN. W poprzednim numerze pisaliśmy o propozycji sołtysa Ocieszyna, aby Dzień Dziecka zrobić jeden wspólny dla wszystkich wiosek, zamiast organizować go w każdej wsi osobno. Tytuł artykułu, w którym pytaliśmy o to, czy pan sołtys święta dzieci nie lubi był czysto prowokacyjny, bo nie ulega wątpliwości, że lubi ten dzień i to bardzo, czego dowodem może być fakt, że nikt inny nie celebruje go tak jak on w swoim Ocieszynie. 

Błażej Pacholski jest sołtysem, którego wyjątkowa i wielce udana kampania wyborcza przeszła do historii gminy. – Teraz spełniam słowo dane mieszkańcom Ocieszyna w dniu wyboru na sołtysa i udowadniam, że kolorowy plakat wyborczy, to nie tylko kawałek papieru, ale rzeczywisty plan działania na najbliższe lata – zapewniał sołtys Pacholski w rozmowie z gazetą i wyliczył:  w ciągu tylko dwóch lat po objęciu stanowiska udało się mi sprawić, że Ocieszyn pięknieje. Rozpoczęta została inwestycja polegające na budowie chodnika wzdłuż drogi gminnej w tzw "starej wsi". W najbliższych dniach ogłoszony zostanie wynik przetargu na budowę drogi w Ocieszynie przy ul. Rolnej, wprowadzone zostały nazwy ulic, trwają rozmowy na temat przejęcia gruntu w Ocieszynie od tutejszej RKS na potrzeby odbudowy boiska i budowy placu zabaw, sołectwo aktywnie pomagało w przygotowaniu i realizacji remontu dachu na zabytkowej kaplicy p.w. św. Wawrzyńca w Ocieszynie, współpracujemy z innymi sołectwami, organizując wspólnie imprezy czy akcje charytatywne, prowadzimy bardzo bliską współpracę ze Stowarzyszeniem "Bogdanowo Zawsze Aktywnie", organizujemy imprezy sportowe oraz przygotowujemy akcję "Bezpieczna jedenastka" – by uczestnicy ruchu na drodze krajowej nr 11 czuli się bezpieczni i by zmniejszyła się liczba wypadków. Prowadzimy proekologiczną akcję "Ocieszyn dla środowiska", mającą na celu ochronę środowiska a wszystkie pisma urzędowe drukujemy na papierze ekologicznym, pochodzącym z recyklingu. Kilka razy do roku zbieramy śmieci z terenu Ocieszyna, jako jedni z pierwszych wprowadziliśmy workową segregację odpadów, dbamy o dzieci zbierając podczas imprez wielokrotnie fundusze na prezenty świąteczne dla chorych dzieci z terenu Ocieszyna czy Maniewa. Zbieramy nakrętki, by pomóc ciężko choremu Antosiowi z Obornik. Corocznie przekazujemy pieniądze zebrane podczas różnych akcji dla miejscowej OSP na ogrzewanie remizy. Prowadziliśmy akcję zbiórki makulatury "Zamień makulaturę na lekturę", po to by odświeżyć księgozbiór w ocieszyńskiej bibliotece. Przy wjeździe do wsi stanęła pamiątkowa tablica informacyjna oraz przyjęty został herb Ocieszyna nawiązujący do bogatej historii wsi. Zorganizowaliśmy na terenie Ocieszyna Dzień Dziecka, po raz pierwszy wzięliśmy udział w Turnieju Wsi czy w Sołtysiadzie, organizujemy dzień Ocieszyna, Dzień Kobiet z gimnastyką i fitness, czyli popularne "wygibasy" dla pań. 
Pan Błażej jednym tchem wymienia dokonania, którymi można by obdzielić chyba całą gminą i na koniec dodaje: – Ocieszyn w 2012 roku był gospodarzem bodaj najbardziej udanych na przestrzeni lat Dożynek Gminnych. 
Sołtys Ocieszyna nie traci rozpędu i już planuje dalsze czyny: otworzymy jeden z przejazdów kolejowych, zbudujemy przystanek PKP, dokończymy oczyszczanie stawu i udostępnimy go mieszkańcom. Powstanie nowa świetlica wiejska z remizą i biblioteką. Już w najbliższym czasie w Ocieszynie stanie kolejna, a może i kolejne lampy hybrydowe. Swą wyliczankę kończy słowami: to dowody na to, że wyborcze obietnice to nie były puste słowa. Naprawdę staram się podnieść Ocieszyn z gruzu.
Nawet jeżeli pan Błażej nieco się zagalopował z tym „gruzem” to i tak trzeba przyznać, że jego dorobek jest imponujący. O Ocieszynie z czasów Błażeja Pacholskiego można pisać tylko pozytywnie, a jeżeli uda się sołtysowi zrealizować swe plany, będzie mógł Ocieszyn świecić przykładem innym miejscowościom gminy Oborniki. 
Na koniec warto znów zacytować ambitnego sołtysa, który mówi: po latach zapomnienia jest szansa, że prawdziwe stanie się hasło "Ocieszyn! Wieś przyszłości".

Podobne artykuły