Rewitalizacja jeszcze tego lata

OBORNIKI. Kamienica przy ulicy Lipowej 6 datowana na rok 1901 była niegdyś jednym z piękniejszych budynków w Obornikach. Dziś niewiele pozostało z jej dawnego uroku. 

Budynek jest mocno zniszczony, widać wiele spękań w poszarzałych tynkach i murach. Balkony przestały być bezpieczne a wiele ornamentów elewacji dawno już odpadło. Aby zapobiec dalszemu zniszczeniu postanowiono przeprowadzić modernizację budynku. 
W środę burmistrz Tomasz Szrama podpisał umowę z wykonawcą inwestycji Przedsiębiorstwem Wielobranżowym SALT z Biskupic Wlkp. W ramach prac odtworzony zostanie dawny układ architektoniczny. Elewacji będą przywrócone gzymsy i pilastry a pod dachem zostaną odtworzone konsole podokapowe, bo przetrwała zaledwie ich cześć. 
Przewidziana jest wymiana okien drewnianych na PCV, ale z zachowaniem pierwotnego podziału, by zachować dotychczasowy styl okien. Pozostaną oryginalne drzwi wejściowe, ale po gruntownej restauracji. Pozostanie też rustykalna elewacja utrzymana w pastelowej barwie z nieco jaśniejszymi detalami. Jedno z okien poddasza będzie wymienione na dwa mniejsze, ponieważ ktoś je kiedyś przerobił i to całkiem nieformalnie. 
Koszt całości przedsięwzięcia wyniesie 134.525,37 zł, a prace zakończą się pod koniec sierpnia. Gospodarz budynku, spółka PGKiM ma zamiar odnowić schody, naprawić dach oraz odmalować korytarz i klatkę schodową. Po tych zabiegach kamienica przy ulicy Lipowej 6 odzyska dawny blask, ku radości jej mieszkańców, radnego Bogdana Bukowskiego, który zabiega o jej remont od dłuższego czasu oraz osób przejeżdżających ulicą Lipową. 
By mieć porównanie, dawnego wyglądu kamienicy, z tym po remoncie, prezentujemy jej zdjęcie z początków ubiegłego wieku. 

Podobne artykuły