Wykluczeni ofiarą bezładu

GMINA OBORNIKI. Ogólnopolska akcja przeciwdziałania wykluczeniu informatycznemu dotarła też do gminy Oborniki. Niestety już na starcie rozbiła się o mur przeciwności i ułomności. – Są problemy z internetem dla wsi – oświadczyła sołtys Wargowa Irena Magdziarek i dodała – komputer i cały sprzęt leży u nas ponad pół roku w kartonach, tylko zawadza i nikt nie uruchamia tego sprzętu. Okazało się, że wielu sołtysów ma ten sam problem. Zawiedzionym i oburzonym bezładem sołtysom burmistrz Szrama tłumaczył: w naszym kraju jest chory system przetargowy, bo wygrywa najtańszy a potem jest jak jest. 

A jak jest? Najczęściej informatyk – instalator, który przyjął zlecenie podłączenia do sieci znajdujących się w wiejskich świetlicach komputerów i osprzętu jest nieuchwytny. Gdy wyznaczy jakiś termin, to nie przyjeżdża, a jak dociera, to bez efektu. 
– Do nas dotarł instalator, ale nie znalazł sygnału, więc komputer nie działa – stwierdził sołtys Bąblińca Andrzej Ilski. Namawiał burmistrza, aby ten obciążył firmę instalującą słonymi karami. – Internet miał przeciwdziałać wykluczeniu informatycznemu i nic z tego nie wyszło a wydano już masę pieniędzy. Są miejsca, gdzie to co miało działać nigdy nie zadziała. Na przykład wieś Podlesie jest białą plamą na mapie internetowej, brakuje tam sygnału i wieś wciąż będzie wykluczona. 
Tomasz Szrama tłumaczył, że – większość gmin do tego przystąpiło i problemy mają wszyscy. Obiecał obciążyć nierzetelną firmę ustawowymi karami. 
Problem jest i trudno nie przyznać racji skarżącym się sołtysom. Trudno także nie dostrzec niebezpieczeństwa związanego z kosztami. Unia Europejska wsparła finansowo program przeciwdziałania wykluczeniu, ale gdy jej inspektorzy zorientują się, że kartony z drogimi komputerami zawalają strychy i piwnice wiejskich świetlic, mogą zażądać zwrotu pieniędzy a kwoty będą niemałe. 
Może byłoby dobrze, gdyby problemem zajęli się doświadczeni urzędnicy gminni, nie czekając aż go rozwiążą osamotnieni w tym sołtysi, z których niektórzy nie mają większego pojęcia o informatyce i instalacjach. 
 

Podobne artykuły