Ranking gimnazjów Ziemi Obornickiej

ZIEMIA OBORNICKA.. Po raz drugi z rzędu najlepszym gimnazjum regionu okazało się społeczne gimnazjum im. Przemysła II przy rogozińskim LO. W tej powstałej kilka lat temu szkole zdawano po raz drugi egzamin gimnazjalny i to od razu z wynikiem, który znacznie przewyższa wszystkie placówki regionu. Niestety, nie jest to szkoła dla wszystkich, przyjmowani są do niej tylko najlepsi uczniowie, trzeba za nią też płacić. Dla tych, którzy stawiają na edukację swoich dzieci, chyba warto wydać nieco gotówki – uczą w szkole nauczyciele najlepszej szkoły średniej regionu, czyli rogozińskiego LO, a wyniki wskazują, że robią to bardzo dobrze.

Gimnazjum im. Przemysła jest szkołą bezobwodową, do której przyjmowani są uczniowie na podstawie wyniku sprawdzianu w szóstej klasie. W związku z tym, że jest to szkoła społeczna o uprawnieniach szkoły publicznej, niezbędnym wymogiem przyjęcia jest podpisanie przez rodziców umowy ze szkołą o funkcjonowaniu ucznia w gimnazjum, w tym uiszczaniu opłat związanych z uczęszczaniem dziecka do gimnazjum (czesnego ok. 200 zł miesięcznie, wpisowego i innych). Podobna placówka powstała także przy liceum w Obornikach. Czy osiągnie równie wysokie wyniki, na co liczymy, okaże się, gdy pierwszy jej rocznik zdawać będzie egzamin gimnazjalny.
Rogozińska szkoła podwyższyła też jak w ubiegłym roku, wespół z obornickim Gimnazjum nr 1, średnią całego powiatu obornickiego. Dwa lata temu powiat obornicki był najgorszy pod względem jakości nauczania gimnazjów w całym województwie wielkopolskim. W tym roku zbliżył się do połowy stawki powiatów, co jest najlepszym osiągnięciem od lat. 
Na bardzo dobrym poziomie, powyżej średniej wojewódzkiej, egzamin zdali także uczniowie z Gimnazjum nr 1 w Obornikach, Gościejewa, Ryczywołu i Młynkowa. Pozostałe szkoły nie zdołały osiągnąć średniej wojewódzkiej, ale część z nich uzyskała w miarę przyzwoite wyniki.  Niestety, siedem nie zdobył nawet połowy punktów i uplasowały się wśród gorszych szkół całej Wielopolski. 
Gimnazjum w Ryczywole systematycznie spada w klasyfikacji, nie zdołało też oczywiście odzyskać pozycji lidera sprzed trzech lat. To jednak bardzo solidna szkoła, której uczniowie zawsze zdają egzaminy powyżej średniej wojewódzkiej i są w czołówce powiatu a ryczywolanie mogą być dumni z jej nauczycieli i uczniów.
O ile w ubiegłym roku dobry wynik obornickiego Gimnazjum nr 1 z Osiedla Leśnego był niespodzianką, w tym roku przesunęło się ono z trzeciej na drugą pozycję, uzyskując najlepszy wynik w historii. Jeszcze pięć lat temu szkoła ta miała bardzo słabe wyniki, a jej nauczyciele twierdzili, że tak dużej placówce trudno jest konkurować z mniejszymi szkołami. Widocznie jednak przejęli się krytyką i z roku na rok poprawiali swój wynik. Rok temu zdobyli piąte miejsce i zbliżyli się do średniej wojewódzkiej. W tym roku są już drudzy, z wynikiem wyraźnie powyżej średniej.  Trzeci rok z rzędu są też zdecydowanie najlepszą szkołą w gminie Oborniki, wręcz deklasując pozostałe. Jeżeli chcemy w Obornikach posłać dzieci do najlepszego gimnazjum, jest już oczywiste, którą szkołę wybrać.
Dużo słabiej wypadły dwa najlepsze gimnazja sprzed pięciu-czterech lat – z Kiszewa i Rożnowa. Ich poziom pogarsza się z roku na rok i trudno nam znaleźć tego przyczynę. 
Zwycięzca sprzed trzech lat Parkowo, niestety już drugi rok spada w rankingu.  Gimnazjum nr 2 w Rogoźnie znacznie obniżyło poziom w porównaniu z rokiem ubiegłym, ale tradycyjnie wyprzedziło rogozińskie Gimnazjum nr 1, które uzyskało wynik wręcz przerażająco słaby. Dzięki temu Po raz pierwszy w historii gimnazjum z Objezierza nie zajęło ostatniego miejsca a nawet jak na tą szkołę uzyskało w miarę przyzwoity wynik .
Gimnazjum nr 3 z centrum Obornik wydobyło się z ubiegłorocznego dołka, ale nadal wyniki tej szkoły odbiegają znacznie od gimnazjum z osiedla. 
Nasz ranking zestawiliśmy na podstawie średnich wyników egzaminów gimnazjalnych, jakie udostępniła nam Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu. Przyznając punkty szkołom podsumowaliśmy wyników łącznych egzaminów uczniów z polskiego i matematyki. Do zdobycia było razem 200 punktów. 
 
Ranking gimnazjów na podstawie średnich wyników z egzaminów
 
1. G przy LO Rog.   135.87
2. G1 Oborniki             124,29
3. Młynkowo                 118.81
4. Gościejewo                112.41
5. Ryczywół                 111.97
6. Ludomy                     108.31
7. Rożnowo                 107.18
8. G3 Oborniki           97.71
9. Kiszewo                 94.60  
10. Połajewo               94.23
11. G2 Rogoźno     89.00
12. Parkowo     88.00
13. Objezierze         83.18
14. G1 Rogoźno     73.49

Podobne artykuły