Poświęcono odnowioną figurę Matki Bożej

ROGOŹNO. Od miesięcy w kościele św. Wita zbierano pieniądze na renowację zabytkowej figury Matki Boskiej. Dzięki zaangażowaniu ks. proboszcza Jarosława Zimnego i parafian uzbierano potrzebną kwotę i w miniony czwartek odnowiona figura stanęła z powrotem przy rogozińskim rondzie.

Rogoźnianie późnym wieczorem zgromadzili się wokół Matki Bożej, by wspólnie odśpiewać Apel Jasnogórski po którego zakończeniu poświęcono figurę. 
– Stoimy przed Tobą uznając ciebie za Królową naszego narodu, jak wielu Polaków przed nami. Gromadzimy się w godzinę Apelu Jasnogórskiego, jako rodzina Ziemi Rogozińskiej. Skupieni wokół twojej figury, pewni że w dalszym ciągu będziesz roztaczała płaszcz swojej opieki nad każdym dzieckiem tej ziemi. Pamiętamy śluby jasnogórskie, pamiętamy zobowiązanie prymasa tysiąclecia – tymi słowami rozpoczął modlitwy ksiądz Zimny. 
Na apelu zgromadziły się setki wiernych i księża z dekanatu rogozińskiego. Nie zabrakło również radnych i burmistrza Bogusława Janusa, Bractwa Kurkowego oraz przedstawicieli szkół. 
– Historia tej figury w naszym mieście sięga 100 lat. Została ufundowana przez dyrektora fabryki maszyn młyńskich 1 czerwca 1929 roku. Przeniesiona na miejsce obecne podczas okupacji niemieckiej, ocalała dzięki ingerencji Niemca katolika – powiedział Zimny. Mówił o renowacji po wojnie i o tradycjach, którym dała początek w Rogoźnie. 

Podobne artykuły