Dzieci odkrywały tajemnice Egiptu

POŁAJEWO. W czwartek z inicjatywy Gminnego Ośrodka Kultury odbyły się archeologiczne warsztaty edukacyjne dla młodzieży. Zajęcia dla uczniów klas IV-VI ze szkół podstawowych w Boruszynie i Połajewie poprowadziła Kamila Dolata-Goszcz, adiunkt Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Dzieci miały niepowtarzalną okazję posłuchać ciekawostek o życiu i wierzeniach starożytnych Egipcjan z ust pani archeolog, a zarazem specjalistki z zakresu prezentowanej tematyki. 

W trakcie zajęć chłonni wiedzy uczniowie wraz z niezwykłym gościem odkrywali tajemnice dawnej kultury, której zabytki datowane są na kilka tysięcy lat. Dzieci dowiedziały się jak budowano piramidy, w jaki sposób konserwowano otoczone wyjątkowym kultem ciała zmarłych, poznały tajniki rozszyfrowywania hieroglifów i szereg ciekawostek z zakresu staroegipskiej matematyki i architektury. Nie zabrakło niezwykle interesujących opowieści o wierzeniach i bogach, wśród których Ozyrys i Chorus zyskali największą sympatię słuchaczy. Prowadzone w ciekawej formie wykłady z wykorzystaniem multimediów i różnego rodzaju pomocy, aktywności oraz rekwizytów trwały ponad 1,5 godziny każdy. Nie było problemu z zachowaniem aktywności czy uwagi uczniów, chłonących każde słowo z arcyciekawych opowieści pani Kamili. 
Uczniowie z gminy Połajewo mieli okazję przekonać się, jak wyglądała miara królewskiego łokcia, spróbować tajemniczej substancji wykorzystywanej przy mumifikacji, czy wreszcie zmierzyć się z matematyką ze starożytnego Egiptu rodem. Uczeń ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Boruszynie, który zadania matematyczne wykonał poprawnie i jako pierwszy, otrzymał zestaw nagród nawiązujących do tematyki spotkania. 
Dzieci chętnie zapisywały swoje imię za pomocą hieroglifów i z zaciekawieniem oglądały materiały piśmiennicze egipskich skrybów, w tym papirus. Najwięcej emocji wzbudził finał każdego z warsztatów. Spośród uczniów prowadząca wybrała trzy osoby, które wcieliły się w role mumii, zaś pozostałe dzieci otrzymały bandaże, które musiały owijać na ciałach swoich kolegów. Spotkanie z archeologią w atrakcyjnym wydaniu zakończyło zaproszenie Kamili Dolaty-Goszcz do odwiedzania Muzeum Archeologicznego w Poznaniu i udziału w wystawach  nie tylko o starożytnym Egipcie.
 

Podobne artykuły