Czy pozyskiwanie energii odnawialnej zaszkodzi oborniczanom?

GMINA OBORNIKI. Energia odnawialna kojarzy się nam z ekologią, czystością i ekonomią. Ile kosztuje i czy komuś szkodzi – wyjaśniali radnym eksperci. W ich opinii – w gminie Oborniki opłaca się jako tako jedynie energia pozyskiwana z biomasy i nieco energia geotermalna. Można też wykorzystywać różnic temperatur, czemu służą pompy cieplne. Inne sposoby na terenie gminy Oborniki nie dadzą efektu, bo ich pozyskiwanie jest słabe i nieopłacalne. Energia geotermalna może być wykorzystywana jedynie przemysłowo, bo indywidualnie się to zupełnie nie opłaci – wyjaśniał ekspert. 

Obecny podczas dyskusji Roman Białachowski z Pacholewa przypomniał, że Unia wskazuje Polsce na potrzebę pozyskiwania 20% energii odnawialnej. Obecnie pozyskiwana energia z węgla znacznie zanieczyszcza środowisko.  Jest przeciwny eksploatacji złóż węgla brunatnego w Wielkopolsce, a popiera to na Lubelszczyźnie. Twierdził, że poszukiwanie energii odnawialnej przez rolnictwo jest możliwe, choć jedynie na niewielką skale. 
Pan Roman jest przeciw straszeniu ludzi urządzeniami energetycznymi – bo nie ma dowodów na ich szkodliwość a opieranie się na samych pogłoskach szkodzi wszystkim. 
Paweł Bździak z Nieczajny odmiennie niż on, namawiał do ostrożnego podchodzenia do przemysłowego pozyskiwania energii odnawialnej. Pytał eksperta o szkodliwość elektrowni wiatrowych i ewentualne odszkodowania w związku z ich powstaniem. 
W odpowiedzi usłyszał, iż są czynniki pozytywne i negatywne. W tym drugim przypadku zaleca się budowę wiatraków w oddaleniu od miejsc zurbanizowanych. 
Powstanie farmy wiatrowej może rodzić odszkodowania, bo gmina ustalając plan zagospodarowania musi brać pod uwagę utratę wartości działek wokół. Jeżeli plan dopuszczał powstanie takiej elektrowni a go zmieniono o odszkodowanie może wystąpić inwestor. 
Ekspert podsumowując dyskusje wyjaśnił, że każdy sposób pozyskiwania energii jakoś tam szkodzi. Podobnie szkodzą telefony komórkowe i kuchenki mikrofalowe. Tylko czy da się dziś bez nich żyć.

Podobne artykuły