Kamizelka zamiast mandatu

OBORNIKI. Już po raz drugi starostwo powiatowe wespół z komendą policji i strażą pożarną w Obornikach zorganizowało akcję mającą poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Świetną ku temu okazją był przypadający na dzień 6 maja Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.  

Zaangażowani w akcję funkcjonariusze policji zatrzymywali pojazdy do kontroli, sprawdzali przede wszystkim czy kierowcy nie popełniali wykroczeń oraz czy posiadali uprawnienia do prowadzenia pojazdów. W razie konieczności udzielano jedynie upomnień. W ciągu kilkudziesięciu minut do kontroli zatrzymano około 60 kierowców, zarówno samochodów osobowych, rowerów i motorowerów. 
Tym razem obyło się bez mandatów i punktów karnych, a zamiast tego wicestarosta Andrzej Okpisz, komendant policji Wojciech Spychała i komendant PSP Sławomir Zdrenka wręczali kierowcom kamizelki odblaskowe z logo powiatu obornickiego oraz karty ICE, życząc im jednocześnie spokojnej i bezpiecznej podróży. Z kolei strażacy przeprowadzali krótkie szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych. 
Kierowcy byli pozytywnie zaskoczeni tą wyjątkową kontrolą drogową, a poniedziałkowa akcja  miała zwiększyć świadomość i bezpieczeństwo osób poruszających się po drogach. Promowano przy okazji korzystanie z kamizelek odblaskowych, które policjanci będą rozdawać rowerzystom, szczególnie narażonym na wypadki drogowe. – Kiedy kierowca wysiada z auta, staje się pieszym i powinien być jak najbardziej widoczny. Nawet podczas krótkiego przebywania poza autem powinno się używać kamizelki odblaskowej. Trzeba również pamiętać o rowerzystach, aby podczas poruszania się drogą po zmroku, używali elementów odblaskowych. Warto więc, by każdy miał taką kamizelkę – zaznaczył Andrzej Okpisz.
Na koniec przypominamy, że karta ICE zawiera imię i nazwisko właściciela oraz numery telefonów do trzech osób, które należy powiadomić w razie wypadku.

Podobne artykuły