Witaj maj, piękny maj

POŁAJEWO. Ten i wiele innych kojarzących się z 3 Majem tekstów można było usłyszeć podczas obchodzonego w połajewskim parku gminnego Narodowego Święta Trzeciego Maja. Obchody w Połajewie rozpoczęły się uroczystą sumą w intencji Ojczyzny odprawioną w kościele parafialnym św. Michała Archanioła. 

O godz. 15 miała miejsce część patriotyczno-artystyczna, która tradycyjnie odbyła się w amfiteatrze. Wybrzmiał hymn i na scenie pojawił się wójt Stanisław Pochyluk, który w kilku słowach przytoczył historyczny kontekst Święta, nie zapominając o nawiązaniu do teraźniejszości. Zaprosił też zebranych na obchody Dnia Strażaka do Boruszyna. W trakcie występów artystycznych można było zobaczyć króla Stanisława i świadków uchwalenia Konstytucji 3 Maja jak żywych. Uczniowie SP w Połajewie przygotowani przez nauczycielki Aldonę Kalupę i Teresę Lewandowską w ramach Koła Przyjaciół Książki przedstawili bardzo udany montaż słowno-muzyczny. Po nich przyszedł czas na tych, których występy wywołują najwięcej emocji, czyli na przedszkolaków. 
Kolejno zaprezentowały się dzieci z oddziałów Przedszkola Publicznego Baśniowa Kraina w Młynkowie i Połajewie. Przygotowujące dzieci nauczycielki Krystyna Wilczek, Karolina Bukowska i Teresa Kita zadbały, by na scenie pojawiły się patriotyczne wiersze i piosenki, ale też by publiczność dobrze się bawiła. Na duże brawa zasłużyły zwłaszcza tańce pięciolatków i artystyczna impresja z chustkami grupy dzieci pięcio- i sześcioletnich. Na scenie w parku można było też zobaczyć tańce nowoczesne w wykonaniu grupy BQL, wspieranej w tym dniu przez instruktorkę oraz posłuchać utworów okolicznościowych w wykonaniu orkiestry dętej z Połajewa. Zaprezentowały się też laureatki gminnych i powiatowych konkursów piosenki, a na zakończenie części artystycznej odbył się koncert piosenek zespołu Boney M w wykonaniu coverowej grupy Babylon z czarnoskórym wokalistą w szeregach. 
Z imprez towarzyszących warto wspomnieć o wręczeniu nagród za udział w konkursie na logo Gminnego Ośrodka Kultury oraz o sprzedaży cegiełek na plac zabaw i skate park, które mają wkrótce powstać w Połajewie. Inicjatorem tego działania jest Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Gminy Połajewo, które znaczną część funduszy pozyskało już ze środków unijnych. Przy okazji 3 Maja nie zapomniano o atrakcjach dla najmłodszych. Chętne dzieci poza korzystaniem z różnego rodzaju płatnych atrakcji mogły całkiem za darmo skorzystać z zabaw proponowanych przez animatorów sportu na stadionie. Tam, dzięki inicjatywie GOK-u, odbywały różnego rodzaju zabawy ruchowe, miniturniej piłki nożnej i konkurs żonglerki piłką. Słodkie medale i dyplomy były najlepszymi nagrodami dla miłośników ruchu na świeżym powietrzu.  

Podobne artykuły