Trzeciomajowa manifestacja w promieniach słońca

OBORNIKI. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie ustawą zasadniczą, ustalającą podstawy ustrojowe w nowożytnej Polsce. Uchwalono ją na krótko przed ostatecznym rozbiorem I RP. Gdyby nie ówczesna sytuacja międzynarodowa, Konstytucja 3 Maja miałaby szansę przyczynić się do gruntownej modernizacji kraju. Tegorocznej manifestacji przed obeliskiem w parku 3 Maja towarzyszyła ładna pogoda. Być może dlatego przybyło tam nieco więcej oborniczan niż zwykle. Burmistrz Tomasz Szrama powitał wszystkich i przypomniał, że: – Dzisiejsze święto to święto wolności, ale również radości. Życzył zebranym radosnego świętowania w gronie najbliższych. W krótkiej przemowie porównał ojczyznę z matką Polaków. – Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż cierpi. Dlatego ma prawo do miłości szczególnej. 

Aby tę miłość pokazać Mariusz Kozłowski odegrał hymny a delegacje samorządów, organizacji politycznych i społecznych, strażacy, harcerze oraz uczniowie obornickich szkół złożyli wiązanki kwiatów przed obeliskiem. 
O oprawę muzyczną zadbał Krzysztof Warguła wraz z Obornicką Orkiestrą Dętą. Nie mogło zabraknąć podczas manifestacji pocztów sztandarowych oraz salw oddanych przez Poznański Regiment Odprzodowy. Potrójną salwę zakończył wystrzał z armatki wiwatówki. 
Po uroczystości delegacje udały się do Kościoła Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej na Mszę Świętą za Ojczyznę. Po Mszy delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem papieża Jana Pawła II.
Tegoroczna manifestacja znacznie różniła się od poprzedniej. Nie dość, że dopisała pogoda to organizacyjnie wypadła na przysłowiowy medal.

Podobne artykuły