Patriotycznie w Rogoźnie

ROGOŹNO. 3 Maja uroczysty przemarsz ruszył spod urzędu miejskiego do kościoła św. Wita, gdzie odprawiono Mszę za Ojczyznę. Kazanie wygłosił ksiądz proboszcz Jarosław Zimny, który wspominał dzieje walk o niepodległość i rolę wiary w zachowaniu polskości pod zaborami. 

Z kościoła wierni, na czele z orkiestrą dętą i grupą taneczną Pa-Mar-Sze, ruszyli na plac Powstańców Wlkp, gdzie odbyła się główna część uroczystości. Przy obelisku stanęły poczty sztandarowe, wzdłuż ulicy zebrały się delegacje organizacji, stowarzyszeń, szkół, jednostek samorządowych i organów porządku publicznego. 
Burmistrz Janus przypomniał wagę majowej Konstytucji: wzorem lat ubiegłych gromadzimy się w tym historycznym miejscu, na centralnym placu średniowiecznego Rogoźna lokowanego w 1280 roku przez księcia wielkopolskiego Przemysła II, aby uczcić jedno z najchlubniejszych wydarzeń w ponad tysiącletnich dziejach naszej Ojczyzny. Głównym zadaniem Konstytucji 3 Maja miało być dźwignięcie Rzeczypospolitej z chaosu i upadku, z anarchii degenerującej państwo od wewnątrz i sprawiającej, że Polska była bezsilna na arenie międzynarodowej. Konstytucja miała też świadczyć o pozytywnym potencjale Polaków, którzy w godzinie próby potrafili wykrzesać z siebie reformatorską, ozdrowieńczą siłę. Na podobne kroki wcześniej zdecydowali się jedynie twórcy Konstytucji Stanów Zjednoczonych, tak więc pierwsza polska konstytucja była drugą w świecie i pierwszą Europie. Irlandzki filozof Edmund Burke opisywał ją jako „najszlachetniejsze dobro otrzymane kiedykolwiek przez jakikolwiek naród. Pięć dni wcześniej Rogoźno świętowało 733 rocznicę nadania praw miejskich. Janus nie zapomniał wspomnieć o tym historycznym wydarzeniu. 
Po przemówieniu delegację złożyły kwiaty i znicze pod obeliskiem, na którym widnieje tabliczka upamiętniająca żołnierzy, którzy dokonali ostatecznego poświęcenia w obronie Ojczyzny. W tym roku nie strzelano na wiwat ze względu na brak armaty. Tradycyjnie na koniec spotkania, sztandary pokłoniły się a wszyscy wspólnie odśpiewali Rotę.

Podobne artykuły