Wybuch kominka

OBORNIKI. W czwartek 31 stycznia, nieco po godzinie 13, doszło do wybuchu kominka w dwupiętrowym budynku wielorodzinnym przy ul. Półwiejskiej na obornickich Bielawach. Skutkiem zdarzenia ucierpiały dwie osoby i zostało zniszczone mieszkanie.

Jak ustalili strażacy oraz funkcjonariusze z sekcji dochodzeniowo śledczej komendy powiatowej straży, do wybuchu spalin w kominku grzewczym z płaszczem wodnym mogło dojść skutkiem niesprawnej wentylacji urządzenia oraz błędu w obsłudze kominka. W wyniku eksplozji piec oraz część płaszcza wodnego wyleciała przez okno balkonowe, rujnując pokój, niszcząc bramę wjazdową i kostkę brukową na sąsiedniej posesji. 
Wybuch nie tylko wybił okno i drzwi balkonowe oraz troje drzwi wewnętrznych ale też zniszczył ścianę działową z płyty gipsowej i poranił znajdujące się w pobliżu małżeństwo. Najbardziej poszkodowany został mężczyzna dokładający do kominka, któremu zespół pogotowia ratunkowego udzielił natychmiastowej pomocy a następnie przewiózł go wraz z żoną na obserwację do szpitala. Pozostałe dwie osoby opuściły budynek przed przybyciem straży pożarnej. 
Po ugaszeniu ognia i przeprowadzeniu rozpoznania nakazano wszystkim opuszczenie budynku do czasu przybycia przedstawiciela powiatowego inspektora nadzoru budowlanego w celu sprawdzenia przydatności domu do dalszego zamieszkania. Dość szybko wyłączono z użytkowania piętro budynku. W kolejnych dniach prowadzone będą przez inspekcję budowlaną dalsze czynności wyjaśniające. Równolegle będzie badana przyczyna zdarzenia. 
W związku z tym strażacy apelują: obiekty budowlane powinny spełniać warunki projektowo – budowlane zgodne z przepisami zapewniając między innymi: bezpieczeństwo konstrukcji, bezpieczeństwo pożarowe, bezpieczeństwo użytkownika. Pamiętajmy również, aby montaż oraz wszelkie prace modernizacyjne dotyczące instalacji i urządzeń technicznych wykonywały osoby z odpowiednimi wymaganymi kwalifikacjami.
 

Podobne artykuły