Pożar w barakach przy Staszica

OBORNIKI. W nocy z wtorku na środę 30 stycznia wybuchł pożar w baraku socjalnym przy ul. Staszica. W zdarzeniu na szczęście nikt nie ucierpiał, jednak kilkuosobowa rodzina państwa Ś., straciła dach nad głową. Lokal został tak znacznie strawiony przez płonienie a potem zalany wodą w czasie akcji gaśniczej, że – jego mieszkańcy najprawdopodobniej już nie wrócą do swojego mieszkania – tak przynajmniej twierdzi wiceburmistrz Piotr Woszczyk. 

Zdaniem Dariusza Szramy, zastępcy komendanta powiatowej państwowej straży pożarnej w Obornikach, przyczyną wybuchu pożaru mogło być zwarcie w przeciążonej instalacji elektrycznej. W okresie mrozów rodzina dogrzewała mieszkanie za pomocą niewielkiego pieca olejowego. Nocą piec działał bez żadnej kontroli i to najprawdopodobniej on stał się zarzewiem pożaru, gdy iskra przedostała się na stojącą obok wersalkę a od niej zajęła się ogniem reszta pomieszczenia. 
Z relacji strażaków przybyłych na Staszica ok. godziny 3:30 wynika, że – płomienie szalały trawiąc tapczan, meble oraz biurko z komputerem i drukarką, siejąc spustoszenie wewnątrz budynku, wydostawały się także oknami na zewnątrz. Mieszkanie zostało całkowicie zadymione a jego mieszkańcy niemal cały dobytek. 
Z uwagi na mroźną porę poszkodowani schronili się jeszcze przed przyjazdem strażaków u sąsiadów. 
– Zajęliśmy się ich najważniejszymi potrzebami – poinformował nas burmistrz Tomasz Szrama. Pogorzelców skierowano do Górki a oni zaakceptowali nowy adres. By jednak mogli tam zamieszkać, trzeba było przesiedlić do Obornik inną rodzinę zajmującą proponowany lokal w Górce. Przeprowadzkę zaplanowano jednak dopiero na miniony poniedziałek, ponieważ państwo Ś., woleli przez kilka dni pozostać u krewnych. Gminna pomoc społeczna zapewniła im posiłki i zadbała o transport przy przeprowadzce. 
Choć nikt z mieszkańców fizycznie nie ucierpiał, a ogień zniszczył tylko mienie, to warto pamiętać, iż w podobnej kondycji są pozostałe lokale w tak zwanych kontenerach przy Staszica a czasem wystarczy jedna iskra. 

Podobne artykuły