Obornicka policja z rekordową wykrywalnością w skali całego kraju

POWIAT OBORNICKI. Policja z Obornik i Rogoźna ma się czym pochwalić. Tak zwana wykrywalność przestępstw wynosi ponad 82%. Jest to chlubny wyjątek w całym województwie. Dla porównania, wykrywalność w poznańskiej komendzie to zaledwie 60%. Obornicka komenda ma jedną z najwyższych wykrywalności przestępstw w całym kraju. 

Nieco gorzej ma się wykrywalność przestępstw natury kryminalnej. Funkcjonariusze postawili przestępców przed sądem tylko w 75% rozpoczętych spraw. Jest to jednak lepiej, niż średnia krajowa. 
W 2012 roku w Obornikach doszło do 1137 przypadków łamania prawa natury kryminalnej, o 100 więcej niż w 2011. Najbardziej aktywni stali się złodzieje. Doszło aż do 260 kradzieży. Zatrzymano 250 osób z narkotykami. Wzrosła też liczba włamań Było ich 223. Do samochodów włamano się jedynie 23 razy i jest to najniższy wskaźnik od lat. Dobrą wiadomością jest fakt, że zmalała o blisko połowę liczba rozbojów i pobić.
Liczba wykrytych przestępstw drogowych wzrosła jedynie o niecałe 3%. Nie oznacza to jednak, że cała obornicka komenda nie wspomogła w znaczący sposób dziurawego budżetu premiera Tuska. W 2012 r. nałożyła na drogach powiatu aż 8190 mandatów. Nie ujawniono, ile oborniczanie w sumie zapłacili. Policjanci pouczyli w związku z wykroczeniami drogowymi, zamiast karać mandatami, ponad 400 osób, gdy w roku 2012 było to jedynie 101 kierowców i pieszych. Dobrze to o nich świadczy – w wielu przypadkach wolą pouczać niż karać.
Nieletni popełnili 202 czynów karalnych, w tym 196 przestępstw kryminalnych. Przed sądami postawiono 108 młodocianych oskarżonych. Nieletni dopuszczali się najczęściej bójek a także przestępstw narkotykowych. Byli to zazwyczaj gimnazjaliści z Obornik i Rogoźna, chłopcy w wieku od 13 do 16 lat. Wzrosła też niestety przestępczość na terenie szkół.
Dodajmy do tego, że nie ujawniono żadnego przypadku przyjęcia przez policjantów łapówki a wręcz przeciwnie – w dwóch przypadkach funkcjonariusze zatrzymali osoby, które usiłowały ich przekupić. 
Obserwując obornicką policję już od ponad 22 lat możemy wysunąć ostrożną ocenę, że jest jedną z tych instytucji, której działania z roku na rok ulegają wyraźnej poprawie, co może tylko cieszyć.  

Podobne artykuły