Obornicka straż miejska chlubnym wyjątkiem – nie mandaty ale pomoc

OBORNIKI. Gdy większość służb mundurowych w okolicznych powiatach skupia się na ratowaniu budżetu przez wręczanie tysiącami mandatów, obornicka straż miejska wydaje się być chlubnym wyjątkiem. Strażnicy starają się rzeczywiście pomagać mieszkańcom. Świadczy o tym statystyka z 2011 r.

Straż wręczyła jedynie 185 mandatów na kwotę 20 tys zł. Nie znaczy to jednak, że strażnicy nie byli zajęci. Podjęli ponad 2 tys. interwencji i wylegitymowali blisko 1100 mieszkańców. Wyręczając niekiedy policję ujawnili 10 przestępstw i przekazali komendzie powiatowej 11 sprawców łamania prawa.
Ważną rolą straży w społeczeństwie obornickim jest zajmowanie się porzuconymi czy zagubionymi zwierzętami. W ubiegłym roku obeszło się bez tradycyjnego uganiania się za strusiami i bykami. Złapano prawie 80 zwierząt. Najgłośniejsze akcje to stado łosi na terenie jednej z firm przy Staszica, które wystraszyło nocnego stróża i stado lisów, które zagrażało zdrowiu mieszkańców Ocieszyna.
Strażnicy patrolują miasto, zwłaszcza w mroźnie dni, sprawdzając pustostany i pomagając bezdomnym dostać się do ośrodków pomocy. W ubiegłym roku przeprowadzili ponad 50 takich akcji wraz z gminną pomocą społeczną. 
O edukacyjnej roli straży miejskiej opowiadał nam komendant Jacek Klawiter. – W roku ubiegłym głównie staraliśmy się skupić na roli profilaktycznej. Mam nadzieję, że w ten sposób wypełniliśmy lukę w edukacji młodych oborniczan. 
Akcję takie jak „odświeżamy nasze miasto” przeciwko nikotynie lub bardzo popularne pogawędki połączone z zabawą na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przeprowadzono w 37 szkołach i przedszkolach. Straż miejska na przekór tendencjom stara się pomagać zamiast karać, zdobywając w ten sposób zaufanie społeczne, które widać w dużej liczbie zgłoszeń, nawet w tak w błahych sprawach jak odśnieżanie. 
– Chcemy pokazać oborniczanom, że straż miejska nie jest tylko od dawania mandatów, ale od pracy na rzecz społeczeństwa obornickiego – powiedział nam Klawiter.

Podobne artykuły