Kontrowersyjny pomysł: plac zabaw na kartę

OBORNIKI. Plac zabaw przy nowo wybudowanych blokach na Osiedlu Leśnym jest słusznie dumą i chlubą spółdzielni mieszkaniowej. Setki dzieci przewija się przez niego każdego tygodnia. 

Nic w tym dziwnego, ponieważ jest on dobrze zaplanowany i wykonany, z miejscami przeznaczonymi dla odpoczynku rodziców, jak i dla zabawy ich dzieci. Nowoczesne atrakcje, takie jak lina do zjeżdżania i atlasy dla zachowania zdrowia przez seniorów, robią wrażenie. 
Od momentu powstania kilka miesięcy temu, plac zabaw jako jedyny w Obornikach nie został jeszcze ani trochę zniszczony. Monitoring, zamykana na noc furtka oraz obecność mieszkańców pobliskich bloków odstrasza wandali. 
Koszt konserwacji i remontu placu jest wysoki a liczba odwiedzających go dzieci zawrotna. Z tego powody zarząd Obornickiej Spółdzielni Mieszkaniowej ma zamiar wprowadzić karty magnetyczne. Otrzymają je jedynie członkowie spółdzielni i tylko ich dzieci będą mogły korzystać z atrakcji placu.
Pomysł budzi kontrowersję. Byłby to pierwszy plac zabaw w Obornikach, który posiadałby takie ograniczenia. Intencją władz spółdzielni jest ograniczenie liczby korzystających z niego dzieci a dzięki temu zmniejszenie kosztów konserwacji. 
Podzielenie obornickich dzieci na lepsze i gorsze rodzi mieszane uczucia. Gdy jednak weźmie się pod uwagę to, co się stało z placem zabaw np. w Rożnowie, można zrozumieć intencje spółdzielni. Nowo powstały plac zabaw w Rożnowie został po kilku miesiącach zapomniany przez urząd miasta, jak i zdemolowany przez okolicznych wandali. Urząd nie zadbał, by zapewnić odpowiednią ochronę nowym urządzeniom i teraz plac znajduję się w stanie opłakanym – zarośnięty przez chwasty, z powyrywanymi huśtawkami. 
Spółdzielnia chce zapobiec takiemu scenariuszowi. Jednak, czy wprowadzenie kart wstępu dla dzieci na plac zabaw to właściwe rozwiązanie problemu, jest sprawą wielce dyskusyjną. Bo na co dziecku najnowocześniejsze huśtawki, skoro nie będzie miało ulubionych kolegów, by się na nich wspólnie bawić.

Podobne artykuły