Chruściki i wełniane ozdoby

GMINA OBORNIKI. 3 stycznia odbyły się pierwsze zajęcia Akademii Wiedzy Tajemnej – AWT, realizowane w Domu Kultury w Długiej Goślinie w ramach konkursu “Wieś jak marzenie” zorganizowanego przez Lokalną Grupę Działania Kraina Trzech Rzek, której członkiem są też Oborniki. Projekt stowarzyszenia „Małe jest piękne” został najwyżej oceniony przez członków LGD i tym samym wygrał możliwość sfinansowania zajęć. Zgodnie z zapisami regulaminu konkursu LGD pokrywa koszty, jednak realizacja leży po stronie wnioskodawcy. Spotkanie inaugurujące rozpoczęła koordynująca projekt Justyna Clark, motywując obecną młodzież do nabywania nowych umiejętności, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się trudne i nieosiągalne. 

W ramach zwycięskiego projektu wszyscy uczestnicy będą mogli wziąć udział w warsztatach rzeźbienia w glinie i pieczenia chleba w prawdziwym piecu chlebowym. Uczestnicy zostaną dodatkowo podzieleni na grupy tematyczne, w których poznają tajniki rękodzieła np. decoupage, wikliniarstwa, robótek ręcznych. Nauka zwykłych-niezwykłych umiejętności obejmie też prace w drewnie, fotografikę, kowalstwo artystyczne oraz efekty specjalne (charakteryzacja). Aby uzyskać tytuł mistrza kuchni trzeba będzie poznać najskrytsze zasady gotowania, pieczenia, garmażerki, dekoracyjnego nakrywanie stołu, wyrobu serów itp.
Dla grupy aktorskiej przygotowano zajęcia przybliżające kabaret, pokazy iluzjonistyczne i występy muzyczne, natomiast szaleni naukowcy dowiedzą się jak wykorzystać fizykę, chemię i matematykę w służbie zabawy (zagadki logiczne, konstruowanie hologramu, niewiarygodne konstrukcje techniczne, budowa toru „pomysłowych inżynierów”). Po omówieniu zaplanowanych zadań przystąpiono do realizacji części warsztatowej. Pod kierunkiem Iwony Pietrzak z Rakowni uczestnicy nauczyli się jak z różnokolorowych, wełnianych motków wyczarować biżuterię i inne przydatne drobiazgi, zaś Justyna pomagała kuchennym mistrzom wprowadzić w życie przepis na chruściki. 
Zajęcia kulinarne odbywały się w kuchni Domu Kultury, wyremontowanej w 2011 r. przez stowarzyszenie “Małe jest piękne” w ramach małego projektu, dofinansowanego ze środków LGD Kraina Trzech Rzek.

Podobne artykuły