Prędkości w Obornikach

OBORNIKI. Pora na drogowy raport dla Obornik. Jak jeździ się w tym mieście? Sprawdzili to specjaliści z serwisu

Badaniu poddano obszar całego miasta podzielony na dwie części w zależności od ich odległości od centrum. Jak się okazało, średnia prędkość pojazdów w ścisłym centrum miasta (w obszarze oddalonym 0-2 km od centrum) wynosi 38 km/h. Z kolei w odległości 2-5 km od centrum średnia prędkość wynosi 56 km/h. 
Z zanalizowanych danych wynika, że średnia prędkość w Obornikach jest ściśle powiązana z odległością od centrum. Jeżeli chodzi o tempo poruszania się po samym centrum miasta, to Oborniki nie różnią się znacznie od innych dużych miast takich jak Poznań czy Warszawa. Tam kierowcy poruszający się po ścisłym centrum (0-2 km) osiągają prędkości oscylujące wokół 30 km/h. 
Powody do zadowolenia mają jednak ci, którzy podróżują w znacznej odległości od centrum. Ich średnia prędkość wynosi 56 km/h. W Poznaniu i Warszawie taki wynik pozostaje na razie jedynie marzeniem kierowców.
Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się w ścisłym centrum miasta i po głównych trasach wyjazdowych z miasta w godzinach szczytu (6:00-9:00 oraz 16:00-18:00) w listopadzie i grudniu 2012. W promieniu do 2km od ścisłego centrum przeanalizowano prędkości z jakimi poruszają się kierowcy po wszystkich ulicach. W odległości 2-5 km od ścisłego centrum zbadano główne trasy dojazdowe do centrum miasta.

Podobne artykuły