Pamiętają o Powstańcach

ROGOŹNO. W mroźne, ale słoneczne piątkowe popołudnie 28 grudnia, dzień po wojewódzkich obchodach 94. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/19, na pl. Powstańców Wlkp. odbyły się gminne uroczystości upamiętniające wybuch drugiego zwycięskiego w dziejach kraju i regionu powstania.

Uroczystość, w której udział wzięli między innymi przedstawiciele władz samorządowych na czele z burmistrzem Bogusławem Janusem i przewodniczącym Zdzisławem Hinzem,  delegacje placówek oświatowych, rogozińskiego centrum kultury i harcerze, rozpoczęła się punktualnie o 14 okolicznościowym referatem na temat Powstania Wielkopolskiego wygłoszonym przez historyka i komendanta harcerzy hm. Władysława Ruksa. Następnie hejnaliści z orkiestry dętej RCK im. Edmunda Korybalskiego odegrali miejski hejnał. Później przybyłe delegacje złożyły zapalone znicze i wiązanki kwiatów u stóp obelisku z wyrytym herbem Rogoźna i tablicą o treści: „Poległym Powstańcom Wielkopolskim w latach 1918-1919 oraz żołnierzom i ofiarom terroru hitlerowskiego w latach 1939-1945 w 1000-lecie Państwa Polskiego hołd składają mieszkańcy Rogoźna”, przy którym harcerze zaciągnęli wartę honorową. 
Z placu uczestnicy obchodów udali się na rogoziński cmentarz parafialny, gdzie w podniosłej atmosferze złożono wiązanki kwiatów i znicze na zbiorowej mogile powstańczej z 1919 roku, grobie dowódcy powstania w Rogoźnie, kawalera orderu Virtuti Militari mjr Antoniego Biskupskiego (1890-1930) oraz hm. Jana Marszała (1931-2005) – harcerza i popularyzatora pamięci o powstaniu.

Podobne artykuły