Dary z Holandii

GMINA ROGOŹNO. Kiedy w połowie listopada powiatowy koordynator współpracy polsko-niemieckiej Adam Maliński otrzymał od Menno Vos z Essen informację, że tuż przed Bożym Narodzeniem będzie można otrzymać bezpłatnie 1200 stołów i ławek szkolnych z Drenthe College w holenderskim Assen, nie spodziewał się, że zabezpieczenie transportu będzie tak trudnym logistycznie zadaniem. 

Powiadomił  niezwłocznie o tym darze  władze samorządowe, szkoły i instytucje oświatowe w powiatach obornickim, kolskim i wągrowieckim. Wiele szkół  chętnie przyjęłoby meble, ale z powodów finansowych zmuszone zostały zrezygnować. Trzeba było wykazać się nie lada wytrwałością, aby doprowadzić do znalezienia  sposobu ich sprowadzenia.
Najbardziej entuzjastycznie zareagowały dyrektorki Maria Cisowska z Parkowa i Danuta Czechowska z G1 Rogoźno. Zorganizowały transport, dzięki czemu w dniu 21 grudnia  liczni holenderscy wolontariusze pod kierownictwem Menno Vos załadowali  do granic możliwości  pełen TIR szkolnych jednomiejscowych stolików o wymiarach 50×70 cm. Ponadto dla szkoły w Parkowie zarezerwowano stoliki zbliżone do kwadratu 90×100 cm do szkolnej świetlicy. Wieczorem 21 grudnia  wypełniony  meblami szkolnymi TIR z ponad trzynastometrową naczepą udał się w drogę powrotną do kraju. 
Jedna trzecia holenderskiego daru znalazła się na terenie gminy Rogoźno. Zostało jeszcze około 800 stołów ale według Adama Malińskiego jest jeszcze nadzieja, ze po Nowym Roku zostaną one sprowadzone do szkół i świetlic w powiecie obornickim.

Podobne artykuły