Spór o rozbudowę szkoły w Maniewie

MANIEWO. Na rok 2012 planowano na rozbudowę szkoły w Maniewie za kwotę 650 tys. złotych. Zamiast tego ma być remont z rozbudową za około 3,7 mln zł. 

Radni opozycji dochodzili, skąd tak kolosalny wzrost kosztów. Jacek Glapiak wyjaśniał, że założono dobudowę do istniejącego budynku czterech sal lekcyjnych, kuchni z zapleczem i węzła sanitarnego. – Razem wyszło ponad 900 metrów kwadratowych. Niektóre klasy w istniejącej szkole liczą już po 20 osób, choć są wątpliwości czy Maniewo aż tak się rozwinie, że przybędzie w nim nagle dzieci. Bogdan Bukowski zauważył, że – trzeba zastanowić się czy jest sens wydać aż tyle. Można pozmieniać obwody szkolne i dowozić część dzieci do Obornik. Jest ryzyko, że za kilka lat szkoła opustoszeje a koszty zostaną. 

Kosztowną rozbudowę skrytykowała też radna Renata Wąsowicz. – Sprzeciwiam się także i ja, bo koszt jest ogromny. Raczej tendencja jest taka, że dzieci nie będzie przybywać. Taniej wypadnie nam dowożenie dzieci do innych szkół. Gdyby gmina miała pieniądze to nie było by problemu. Ale pieniędzy zaczyna brakować, a nadchodzą kolejne wydatki. Tu warto przypomnieć, że już i tam znaczny procent dzieci z Maniewa i Świerkówek dojeżdża do Obornik i Chludowa. Kierownik oświaty Edward Mączyński przypomniał, że niedawno zmieniano obwody szkolne a trzeba by znów pozmieniać. Ponadto stwierdził, że liczba dzieci w Maniewie wzrasta a warto mieć szkołę wiejską, bo większa jest wtedy dotacja. Na argument większej dotacji z kolei Paweł Drewicz wyjaśnił, że – owszem większa, ale klasy są tam mniej liczne a niebawem dodatki wiejskie znikną i nie będzie więcej pieniędzy. Przypomniał, że gdy sprawa rozbudowy była omawiana, to padła kwota 600 – 700 mln złotych. 

Burmistrz Szrama obiecał, że dla oszczędności wytną w szkole kuchnię aby było taniej. Ma być taniej nawet o połowę, tak jak jakby kuchnia miała kosztować prawie dwa miliony złotych. Radna Irena Madziarek podkreśliła: opozycja jest za rozbudową i chcemy to wyraźnie powiedzieć, ale planujcie w sposób racjonalny i skoro zaplanowano rozbudowę za 650 tysięcy i pani dyrektor to zaakceptowała, to po co teraz wydawać miliony.

Podobne artykuły