Jest pomysł na kościół

POŁAJEWO. O tym, że dawny kościół ewangelicki już nie jest na sprzedaż, pisaliśmy jakiś czas temu. Nowi właściciele popadającego w ruinę obiektu od razu wzięli się do pracy. W styczniu tego roku rozpoczęły się prace porządkowe, które były pierwszym krokiem długotrwałego procesu przywracania obiektowi dawnej świetności. 

Na wiosnę wycięto krzaki rosnące wokół kościoła. Ścięte zostały również chorujące drzewa przed wejściem, które ze względu na swój stan zagrażały bezpieczeństwu. Po uprzątnięciu terenu obok dawnej świątyni, przyszedł czas na sprzątanie wnętrza. Pokłady gołębich piór i ptasich nieczystości oraz wszechobecny kurz, z tym musieli zmierzyć się właściciele. W ocenie stanu technicznego obiektu pomogli specjaliści. 

W wyniku szeregu różnorakich ekspertyz okazało się, że z budynkiem nie jest tak źle, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Kompletnego remontu wymaga przede wszystkim pokrycie dachowe oraz stolarka okienna i drzwiowa, na które to prace inwestorzy starają się pozyskać środki z funduszy unijnych. W dobrym stanie jest natomiast drewno wykorzystane do konstrukcji schodów, które przy budowie zostało starannie zakonserwowane. Solidne posadowione są również mury, a nawet odkryto coś na podobieństwo fugi między cegłami, którą wykonano z zaprawy pomieszanej z kruszoną cegłą, co miało stanowić wykończenie i dodatkowe zabezpieczenie przy budowie. W czerwcu w kościele dokonano inwentaryzacji wraz ze szczegółowymi badaniami. Zabytek został opisany przez grupę studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej pod kierunkiem prof. Teresy Bardzińskiej-Bonenberg w ramach zajęć terenowych. Właściciele zwrócili się do większości parafii ewangelickich w Niemczech z prośbą o pomoc w rekonstrukcji zabytkowego wnętrza. Latem w połajewskim kościele pojawiła się wiekowa fisharmonia. 

Wszystkie podejmowane prace służą stworzeniu w przeszłości w Połajewie Międzynarodowego Centrum Dialogu Międzykulturowego i Ekumenicznego. Jak deklarują właściciele, ma to być pierwsza tego typu placówka społeczno-kulturalna w regionie, gdzie realizowane będą projektu z zakresu edukacji, sztuki, kultury, promujące wartości chrześcijańskie, postawy etyczne i moralne. Centrum nastawione będzie ponadto na nawiązywanie partnerstwa oraz współpracy międzynarodowej, jak również prezentację dorobku kulturowego i historycznego innych kultur i narodów. 

Choć przed pomysłodawcami projektu jeszcze wiele pracy, mieszkańcy wierzą, że im się uda. Nie bez znaczenia jest pozytywne nastawienie samorządu lokalnego do wszelkich zmian i prac przy kościele. Inwestorzy mogą liczyć również na pomoc wielu osób, instytucji, firm i organizacji pozarządowych. Międzynarodowe Centrum Dialogu Międzykulturowego i Ekumenicznego, choć formalnie jeszcze mnie funkcjonuje ma już swoje logo, na którym widnieje zarys obiektu. Autorem jest związany z lubaską kulturą głuchoniemy artysta samouk Wiesław Kubiak.

Podobne artykuły