Starosta, wójt, wieniec z Młynkowa i baby na traktorach

GMINA POŁAJEWO. Tegoroczne święto plonów w gminie Połajewo było wyjątkowe. Gmina po raz trzeci od roku 1999 była organizatorem dożynek powiatowych. W tym roku odbyły się one w Boruszynie w niedzielę 2 września. 

Pogoda dopisała, mszę można więc było odprawić przy grocie Matki Boskiej mieszczącej się u stóp kościoła św. Andrzeja. Wyjątkowo uroczysta oprawa Eucharystii i obecność wielu mieszkańców powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego oraz zaproszonych gości sprawiły, że świętowanie dożynek w Boruszynie nabrało wyjątkowego charakteru. Podczas mszy zgodnie z tradycją dokonano poświęcenia tegorocznych plonów i dziękowano za chleb wypieczony z tegorocznych zbóż. Nie mogło zabraknąć modlitwy w intencji rolników i pomyślności dla nich na kolejny rok. Niezwykle malowniczo wyglądał przemarsz korowodu dożynkowego prowadzonego przez orszak jeźdźców na koniach. 

Pięknie prezentowała się jadąca w bryczce para gospodarzy dożynek powiatowych w osobach Eugenii Jabłońskiej z Młynkowa i Sławomira Bazana z Boruszyna. Oboje mimo młodego wieku są laureatami i zdobywcami wyróżnień w wielu konkursach rolniczych, a ich gospodarstwa mogą poszczycić się doskonałymi wynikami w produkcji mleka i nowoczesnym zarządzaniem. 

Korowód wieńców żniwnych prowadzony był przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Krzyża Wielkopolskiego pod dyrekcją Mieczysława Sorbala. Ludowy charakter dożynek podkreślała dynamiczna gra dudziarzy z połajewskiej kapeli Romualda Jędraszaka oraz obecność ludowego zespołu Marynia z Wronek. Na końcu korowodu maszerowali zaproszeni goście oraz pozostali uczestnicy dożynek. W gonie VIP-ów można było dostrzec, wśród wielu Tomasza Bugajskiego Członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Radnego Sejmiku Wojewódzkiego Zbigniewa Ajchlera oraz przedstawicieli władz samorządowych i gminnych, służb powiatowych, oświaty oraz instytucji współpracujących bezpośrednio z rolnikami. 

Dalsza część obchodów dożynek odbyła się przy estetycznie odnowionej świetlicy wiejskiej w Boruszynie. Warto również podkreślić, że goście mogli zaparkować swoje auta na oddanym do użytku w sierpniu tego roku nowoczesnym parkingu, na którego powstanie, podobnie jak na remont świetlicy, środki pozyskano w gminie z funduszy unijnych. Na rozpoczęcie części oficjalnej rozbrzmiała Rota. Następnie otwarcia uroczystości dokonali starosta Wiesław Maszewski oraz wójt Stanisław Pochyluk. Kolejnym punktem dożynek była prezentacja wieńców dożynkowych wszystkich gmin powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego z krótką rolniczą charakterystyką każdej gminy w tle. 

W części artystycznej zaprezentował się wspomniany zespół Marynia, który poprowadził obrzęd dożynkowy z udziałem wójta i starosty oraz gospodarzy dożynek. W wykonaniu młodych ludzi z zespołu folklorystycznego można było ponadto zobaczyć kilka ludowych tańców i przyśpiewek zaprezentowanych w drugiej części prezentacji scenicznych. W trakcie dożynek dokonano rozstrzygnięcia kilku konkursów zorganizowanych z myślą o społeczności wiejskiej i mieszkańcach powiatu, m.in. powiatowego konkursu Piękna wieś dziełem jej mieszkańców w kategoriach wieś, zagroda rolnicza i zagroda nierolnicza, Rolnik roku w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim oraz konkursów Lokalnej Grupy Działania. Jedno z wyróżnień w kategorii na najpiękniejszą wieś przypadło w udziale wsi Tarnówko w gminie Połajewo. Cieszyli się również mieszkańcy Młynkowa. Wykonany przez nich wieniec został uznany za najpiękniejszy w konkursie wieńców dożynkowych z powiatu. 

Ogłaszanie wyników konkursów przeplatane były występami najmłodszych z gminy Połajewo. Zaprezentowały się dzieci z przedszkola publicznego w Połajewie pod kierunkiem nauczycielek Teresy Kity (oddział z Połajewa) i Moniki Moskwy (oddział z Boruszyna). Dożynki uświetnił również występ artystyczny uczniów szkoły w Boruszynie przygotowany przez nauczycielki: Elwirę Dudek, Ewę Pomaraniec i Joannę Żamojcin. Część arktyczną dożynek w Boruszynie zakończył profesjonalny występ zespołu wokalno-instrumentalnego Karlik, którego skład tworzą muzycy i wokaliści, na co dzień pracujący w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”. Poza tym, co działo się na scenie, przygotowano szereg atrakcji dla całych rodzin odwiedzających w to piękne wrześniowe popołudnie Boruszyn. Liczne stoiska wystawiennicze i promocyjne instytucji i firm z terenu powiatu sprawiły, że teren wokół świetlicy kusił barwami, smakami i zapachami. 

Przy okazji dożynek zorganizowano również wystawę sprzętu rolniczego. Markowe traktory przykuwały wzrok zwłaszcza młodych, miłośników motoryzacji i nowoczesnych rozwiązań technologicznych w rolnictwie. Organizatorzy nie zapomnieli o dekoracjach swoich posesji a sołectwo zadbało o oznakowanie dróg dojazdowych kompozycjami ze słomy opatrzonymi dowcipnymi komentarzami. Oprócz charakterystycznych postaci baby i chłopa z okrągłych balotów można było podziwiać słomianą bramę ze słowami powitania, baśniowego gigantycznego kota i misia, wykonane ze słomy traktory, studnie, rowery, a nawet kombajn stojący przy wjeździe do wsi od strony Krosina. Dowcipny napis na tabliczce przy tym kombajnie głosił: w tym kombajnie jest taka klima, że mógłbym kosić, gdy przyjdzie zima. Mądrości ludowych było przy tego typu kompozycjach więcej. Do najciekawszych należał ten przy zmotoryzowanej pani na dostojnym, stylizowanym na zielone cudeńko ciągniku: każdy najtwardszy orzech zgryzie baba na traktorze. 

Wesoły nastrój towarzyszył uczestnikom dożynek do końca dnia, a w wielu przypadkach nawet i dłużej. Zabawa taneczna pod chmurką prowadzona przez zespół „Robson” z Jabłonowa zgromadził wieku miłośników tańca. Tegoroczne święto plonów w gminie Połajewo można uznać za bardzo udane. Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, by gościom w Boruszynie było przyjemnie, a dożynki mogły być długo wspominane.  

Podobne artykuły