Dożynki w Ryczywole

RYCZYWÓŁ. Uroczystości dożynkowe w Ryczywole jak co roku przyciągnęły do stolicy gminy setki rolników wraz z rodzinami. Po uroczystej Mszy dożynkowej pochód składający się z zaproszonych gości wraz z reprezentantami wsi i grupą tancerek PA-MAR-SZE oraz orkiestrą dętą z Rogoźna ruszył na stadion, gdzie odbyły się obrzędy dożynkowe zaprezentowane przez zespoły z Rożnowa, Maniewa i zespół taneczny z obornickiego domu kultury. 

Dożynki oficjalnie otworzył wójt Jerzy Gacek. W swoim przemówieniu zwrócił uwagę na tegoroczne problemy: staropolskim zwyczajem spotykamy się na tradycyjnych dożynkach, które stanowią najpiękniejszą tradycje naszego Narodu. Satysfakcja z tegorocznych plonów nie jest pełna. Złe warunku pogodowe, spowodowane zimą, spowodowały ponowne zaoranie i obsiania 37% pól. Dzieląc się tegorocznym chlebem życzę, by kolejne lata przynosiły coraz bardziej owocny plon. 

Podczas przedstawienia dożynkowego, jak w minionym roku, główny bohater Jaś odnalazł swoją miłość Kasię podczas zbierania plonów. Wśród pięknych wieńców dożynkowych nie zapomniano o symbolach chrześcijańskich, o czym świadczą na przykład dwie ryby na wieńcu z Tłukaw. 

Starostami byli Halina Wesołowska z Zawad (od 26-lat prowadząca wraz z mężem gospodarstwo rolne) i  Marian Głów (od 24 lat prowadzący wraz z żona gospodarstwo rolne). To od nich wójt Gacek otrzymał tradycyjny chleb z tegorocznej mąki, który  podzielono wśród gości. 

Gminny wieniec dożynkowy był tak wielki, że musiało go wnieść czterech rosłych mężczyzn w kolorowych koszulach i słomianych kapeluszach. Tradycyjnie wójt obtańczył go wraz z młodą, swojską dziewczyną. Nie zabrakło wielu innych atrakcji, w tym dużej liczby stoisk z jedzeniem i alkoholem. 

Zabawa taneczna rozpoczęła się o godzinie 20 i chociaż wielu ryczywolan musiało pójść do pracy następnego dnia do pracy, parkiet był pełen. Dożynki nie udałyby się bez dużego zaangażowania GOK-u z dyrektorem Tomaszem Barańskim oraz wkładu domów kultury z Obornik i Rogoźna. Oborniki reprezentowała między innymi dyrektor biblioteki Krystyna Eichler, która była współprowadzącą imprezy.

Podobne artykuły