Dożynki w Parkowie

PARKOWO. Okres dożynek w pełni. W minioną niedzielę odbyły się one jednym z największych sołectw regionu, w Parkowie, i miały status parafialnych – obejmując także wsie Jaracz, Grudna, Wełna oraz Józefinowo. 

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej w parkowskim kościele. Słowo Boże wygłosił ks. proboszcz Jan Andrzejewski. Po pobłogosławieniu plonów wszyscy obecni. zgodnie z tradycją, otrzymali kawałek chleba wypieczonego z tegorocznych zbiorów. 

Na placu przed remizą OSP sołtys Justyna Bartol przywitała licznie zgromadzonych gości, wśród których byli między innymi burmistrz Rogoźna Bogusław Janus, przewodniczący rady miejskiej Zdzisław Hinz, ks. Wojciech Ren, ks. Jan Andrzejewski, dyrektor szkoły Maria Cisowska, prezes stowarzyszenia „Parkowianka” Ewa Szatkowska, dyrektor przedszkola Małgorzata Bartkowiak i były sołtys Józef Szmania z żoną. 

Sołtys zwróciła uwagę na trudności, które musieli przezwyciężyć rolnicy w tym roku i dziękowała Bogu za pomoc: jak wszyscy wiemy ten rok nie rozpieszczał rolników warunkami atmosferycznymi. – Najpierw lekka zima, która nie wymroziła szkodników, potem wiosną kiedy zboża ozime były już wysokie nagły mróz, który wymroził większość upraw, które trzeba było na nowo zaorać i zasiać. W maju, kiedy był potrzebny deszcz, aby zboża rosły oczywiście nastała susza. Długo oczekiwany okres żniw obfitował w deszcze, które nie pozwoliły spokojnie zebrać plonów. Mamy za co dziękować Bogu w tym roku, gdyż uchronił nasze sołectwo przed skutkami wichur. Wiemy, że sąsiednie wsie zostały przez przyrodę dotkliwie potraktowane.

Przed gośćmi wystąpili uczniowie Zespołu Szkół w Parkowie w przedstawieniu o tematyce dożynkowej oraz dzieci z parkowskiego przedszkola w swoim czarującym tańcu. Gdy dorośli usiedli do wspólnego poczęstunku, dzieci rozpoczęły zabawę na dmuchanych zamkach przygotowanych specjalnie dla nich. W tym roku nie odbyła się zabawa taneczna. Sołtys uznała, że pieniądze przeznaczone na potańcówkę bardziej przydadzą się  na zorganizowanie dzieciom wycieczek. Jej pomysł poparła większość mieszkańców.

Podobne artykuły