Zamiotła szkło niezgodnie z tradycją

OBORNIKI. Przełom lipca i sierpnia to sezon ślubów. Wiele młodych par chce pobrać się przy letnim słońcu a ewentualne dziecko może przyjść na świat po dziewięciu miesiącach wśród kwitnącej wiosny. 

Jedną z najstarszych i najsławniejszych tradycji ślubnych regionu obornickiego jest polter. Tłuczenie szklanek odbywa się w piątek przed ślubem, jednak nowe pokolenie zmienia tradycje. Nowa moda nakazuje zorganizować polter tydzień przed ślubem, w sobotę. Łza kręci się w oczach starszych mieszkańców Obornik, którzy pamiętają poltery liczniejsze często od wesela, podczas gdy nowy trend ustawia je jako drugorzędną imprezę.

W miniony weekend, na jednym z takich polterów w centrum miasta, doszło do małego incydentu – gdy nowa moda spotkała się ze starą tradycją. Jasnowłosa dziewczyna przybyła i po wypiciu alkoholu rozbiła szklankę na cześć państwa młodych. Za nią zrobili to sąsiedzi i znajomi państwa młodych. Z godziny na godzinę coraz więcej szkła układało się w duże koło. Towarzystwo rozhulało się a dziewczynie zachciało się tańczyć, jednak parkiet pokryty był szkłem. Dziewczyna chwyciła więc za szczotkę i wbrew wieloletniej tradycji zaczęła zamiatać, wyręczając narzeczonych. 

Cisza, która zapadła w pomieszczeniu zwróciła jej uwagę. Wszyscy patrzyli z niedowierzaniem. W chwilę jasnowłosa dziewczyna pojęła co zrobiła i natychmiast przeprosiła. 

Podobne artykuły