W Boruszynie będą spać na drzewach

GMINA POŁAJEWO. W sierpniowy weekend jeszcze przed dożynkami gmina Połajewo żyć będzie przygodami podróżników, kontynuatorów niezwykłej wyprawy Kazimierza Nowaka, pierwszego i jedynego w historii Polaka, który samotnie przejechał na rowerze całą Afrykę. W dniach 17-19 sierpnia w Boruszynie odbędzie się bezprecedensowa impreza będąca zwieńczeniem sztafetowej wyprawy śladami wielkiego podróżnik, dokonanej przez śmiałków z całej Polski w kilkudziesięciu etapach przez kilka lat. Przypomnijmy, Nowak w Boruszynie mieszkał, stąd wszelkie działania związane z jego osobą związane są w mniejszym lub większym stopniu z tą malowniczą wsią w gminie Połajewo.  

Plener Podróżniczy to trzydniowa impreza skierowana do szerokiej widowni, niekoniecznie z doświadczeniem podróżniczym. Swój udział zgłosili już rowerzyści z różnych stron kraju. Ale wcale nie trzeba być wytrawnym cyklistą, by przyjechać do Boruszyna. Organizatorzy zapraszają całe rodziny, bo dla każdego przewidziano wiele atrakcji. Spośród gamy ciekawych propozycji warto wspomnieć choćby o Wiejskiej Grze Terenowej, która prowadzona będzie przez harcerzy z Obornik, czy o warsztatach artystycznych Sztuka na kółkach. W Boruszynie odbędą się warsztaty dla dzieci w trzech przedziałach wiekowych.  

Ponadto w ramach pleneru dla dzieci stworzony zostanie Świat Młodego Podróżnika – wioska dziecięca, w której odbywać się będą gry, zabawy i konkursy. Te zajęcia odbywać się będą na terenie szkoły podstawowej w Boruszynie. Dla starszych przygotowano warsztaty i szkolenia, m.in. z survivalu, pierwszej pomocy, uwalniania map, muzyczno-kulinarne, językowe, nawigacyjne, sprzętowe – rozgrywane też będą zawody, konkursy, nauka chodzenia po linie. Sobotnie popołudnie 18 sierpnia wypełnią spotkania z podróżnikami i dziennikarzami, spośród których uczestnicy pleneru wybiorą najlepszą parę podróżnik-dziennikach. 

Dotychczas swój udział w imprezie potwierdzili podróżnicy: Joanna Mostowska, Izabela Diana Bogacz, Andrzej Ziółkowski, Aleksander Doba, Piotr Kuryło, a także dziennikarze: Jadwiga Koprowska, Krzysztof Woźniak, Julia Nowińska, Julia Wizowska, Jakub Ziębka. 

Nagrodą w konkursie jest Afrower, czyli wykonana w marmurze przez zambijskiego rzeźbiarza statuetka przedstawiająca rower z wplecionym konturem kontynentu afrykańskiego. Afrower widnieje również w logo promującym imprezę. W niedzielę odbędzie się druga część gry plenerowej, spotkania z niezwykłą rodziną podróżników oraz spotkania z misjonarzami, wolontariuszami i misjonarzami świeckimi. Ciekawym pomysłem jest również stworzenie uczestnikom pleneru możliwości uczestniczenia we Mszy celebrowanej wspólnie przez polskich misjonarzy w Afryce. 

Plener podróżniczy im. Kazimierza Nowaka imponuje rozmachem organizacyjnym, również w sferze przygotowania logistyczno-infrastrukturalnego. Organizatorzy wykorzystają zaplecze techniczne i lokalowe wokół świetlicy wiejskiej oraz walory przyrodnicze wsi. 

Większość gości pleneru, zwłaszcza tych przywykłych do trudnych warunków bytowych w podróży spać będzie na Plenerowym Polu Namiotowym, które powstaje w parku przy świetlicy. Tam będzie można również zaparkować przyczepy kempingowe, samochody, motocykle i oczywiście rowery. Ponad polem namiotowym, na drzewach, zbudowany zostanie “Hotel w koronie” – czyli platformy i hamaki, w których amatorzy wysokości w niecodzienny sposób spędzą noce. Wykonania tej niezwykłej noclegowni podjęła się firma zajmująca się wszelkimi działaniami survivalowymi. Dla tych, którzy nie skuszą się na romantyczną noc pod gwiazdami na drzewie, przygotowanych zostanie kilkadziesiąt miejsc w pobliskich szkołach – w pierwszej kolejności będą tam lokowane rodziny z dziećmi oraz osoby, które zarezerwowały miejsca.

Podobne artykuły