Perełka idzie pod młotek

STUDZIENIEC. Miejscowy dwór, uważany przez wielu za najbardziej urodziwy zabytek Ziemi Obornickiej, wraz z otaczającą 3-hektarową działką, wystawiony został na sprzedaż. 

Ten szachulcowy obiekt jest prawdziwą perełką wśród zabytków powiatu. Wzniesiony został w 3 ćwierci XVIII wieku w stylu barkowym dla rodziny Kierskich. O jego szczególnej urodzie decydują między innymi wysokie kryte gontem dachy i usytuowane w narożnikach alkierze. Wierna kopia dworu wzniesiona została w Wielkopolskim Parku Etnograficznym nad Jeziorem Lednickim jako wzór budownictwa dworskiego w naszym regionie. 

Sam dwór mający 538 m kw. powierzchni użytkowej jest w dobrym stanie technicznym, co zawdzięcza gruntownej restauracji, która została przeprowadzona w ostatnich dwóch dekadach minionego wieku. Więc nie powinien dziwić fakt, że obecny właściciel chce za niego niemałą kwotę 1,9 mln złotych. 

Mamy nadzieję, że przepiękny obiekt trafi w dobre ręce i tym samym uniknie losu swego zrujnowanego rówieśnika, czyli pałacu w Wełnie, o którego zastraszającym stanie niedawno informowaliśmy.

Podobne artykuły