Nasi pod Grunwaldem

POWIAT OBORNICKI. Drużyny grunwaldzkie z całej Polski ,w tym harcerze z Obornik i Rogoźna, zarzuciły plecak na plecy i wyruszyli na historyczne pogranicze w okolice Lidzbarka, Brodnicy, Nidzicy i Mławy. To w tych miejscowościach rozpoczynali swoje grunwaldzkie wyprawy w ramach Ogólnopolskiego Rajdu Grunwaldzkiego. 

Jednym z gospodarzy tej imprezy byli harcerze z 88 GDSH "Róża Wiatrów" z Obornik, którzy uczestników swojej trasy wprowadzili w klimat XV-wiecznych Prus. 80 uczestnikom, w tym harcerzom z Białorus. W czasie rajdu harcerze zwiedzili pole bitwy pod Grunwaldem oraz zamek w Nidzicy, poznali stare średniowieczne zawody oraz uczestniczyli w spływie kajakowym rzeką Wel.

Po pięciu dniach wędrówki, oborniccy harcerze wrócili na pola Grunwaldu, by tam wziąć udział w zlocie z okazji 602 rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Uczestniczyli w warsztatach rozwijających ich zainteresowania – z fotografii, aikido, cyrylicy, tańca, uczestniczyli w wycieczkach tematycznych, uczestniczyli w koncertach oraz w festiwalu regionów, w ramach którego każde środowisko przedstawiało swój region (jego folklor, atrakcje turystyczne, gwarę). Przedostatniego dnia młodzież uczestniczyła w aApelu na wzgórzu pomnikowym oraz pomagała w zabezpieczeniu inscenizacji bitwy pod grunwaldem, pełniąc służbę porządkową oraz medyczną. 

Oborniccy harcerze w czasie 10 dni trwania swojego obozu, opiekowali się harcerzami z Białorusi w ramach inauguracji programu "Czas na partnerstwo", który da możliwość uczestniczenia harcerzy w wymianach międzynarodowych w przyszłoroczne wakacje.

Podobne artykuły