Kolejny inwestor zwalnia pracowników w Obornikach

GMINA OBORNIK. Po Ruukki, Avermanie i kilku firmach budowlanych, kolejnym zakładem zwalniającym lub planującym zwalniać pracowników jest szwajcarska fabryka części do rowerów. 

Niestety, brak planu zagospodarowania przestrzennego stoi na drodze do ściągnięcia do Obornik nowych inwestorów. Planu brakuje być może dlatego, że ówczesny burmistrz z zawodu chemik, pomylił plan zagospodarowania ze studium zagospodarowania swych poprzedników, choć obie te rzeczy są zupełnie różne i spełniają różne cele. 

Szrama rządzi drugi rok i pomimo składanych obietnic nie przyciągnął jeszcze chyba żadnego inwestora a wręcz przeciwnie, traci kolejnych. Nawet sam zatrudniając nowych urzędników, sprowadza cześć z nich z Poznania, pomijając oborniczan. 

Warto tu zauważyć, że stopa bezrobocia w końcu maja 2012 r wynosiła już 11,8% i była wyższa o 0,6 w stosunku do maja 2011. 

Zdaniem ekonomistów kryzys pogłębi się na jesień. Kłopoty dosięgnąć mogą duże zakłady pracy, takie jak Bols, o którym już pisaliśmy przed kilkoma tygodniami. Należy spodziewać się dalszego zwiększenia bezrobocia i spadków obrotów w handlu. Do tego dojdą zapewne kłopoty budżetowe gminy i powiatu, zwiększające się wraz ze zbliżającym się końcem roku.  

Podobne artykuły