Zaginęła obornicka zakonnica

OBORNIKI. 28 czerwca zaginęła 46-letnia oborniczanka Bernadeta Smurzyńska ze  zgromadzenia Sióstr Służebniczek Maryi, o zakonnym imieniu Dominika. Jej historia zwróciła uwagę nie tylko mediów regionalnych i lokalnych, ale również krajowych. 

Co wstrząsnęło tak dziennikarzami z całego kraju? Kobieta była zakonnicą od 30 lat. Ostatnie pół roku służyła w Szwecji, w placówce zgromadzenia do którego należała. W czerwcu przyjechała na wakacje do rodziny. W kraju dowiedziała się od swoich przełożonych, że już nie wróci do Skandynawii. 

Powodem miał być sekret zakonu, który przekazała przed swoim zniknięciem rodzinie. Według niej w Szwecji zakonnicę biły dzieci. – Nie wiem, dlaczego siostra Dominika mówiła takie rzeczy, ale na pewno nikt tam nie bije dzieci. Osobiście to sprawdziłam. Poza tym w Szwecji jest bardzo restrykcyjne prawo pod tym względem. Nikt nie dopuściłby, żeby coś takiego działo się bezkarnie – tłumaczyła matka generalna zgromadzenia, siostra Rafała Kisiel dodając – siostra Dominika była w Szwecji tylko na zastępstwie. Poza tym miała problemy emocjonalne i siostry chciały, aby odpoczęła w kraju.

Siostra Dominika wyjechała z klasztoru w Gostyniu na rekolekcje. Nigdy tam jednak nie dotarła. Policja, po uzyskaniu zgłoszenia od rodziny o zaginięciu, rozpoczęła intensywne poszukiwania.   – Ona była zdruzgotana. Chciała wrócić do Szwecji. Teraz próbuje sobie jakoś z tym poradzić – powiedziała siostra zaginionej, apelując do siostry: daj znać, że u ciebie wszystko w porządku, że jesteś bezpieczna i powiedz, co zamierzasz.

Ślad za zaginioną prowadzi do Krakowa, gdzie musiała przebywać przez kilka dni. Następnie trop się urwał. Nie wiadomo, czy kobieta oddaliła się z własnej woli, czy została do tego zmuszona. Jeżeli dokonała tego na własną rękę, policja nie jest w stanie jej zmusić do powrotu do domu. 

Poniżej przedstawiamy zdjęcie i rysopis zaginionej. Osoby, które znają miejsce pobytu siostry Dominiki proszone są o kontakt z policją.

Rysopis: sylwetka szczupła, 155 cm wzrostu, włosy krótkie proste (szatynka), oczy jasne, twarz owalna, ubrana była w granatowy habit. Cechą charakterystyczną jest utykanie zaginionej, spowodowane krótszą prawą nogą.

Podobne artykuły