Na Ziemi Obornickiej nadal najsilniejsze jest PO, ale od pół roku systematycznie spada poparcie dla rządzących

POWIAT OBORNICKI. OBOP opublikował badania preferencji wyborczych, które wykonano 7 lipca na Ziemi Obornickiej. Jak z nich wynika Platformę Obywatelską popiera 42,30% mieszkańców regionu, Prawo i Sprawiedliwość 20,39%, Sojusz Lewicy Demokratycznej 15,70% a Polskie Stronnictwo Ludowe 9,29%. 

W ciągu ostatnich miesięcy PO straciło 4% poparcia, PiS zyskał 2%, SLD i PSL zyskały po 1%. Poparcie dla pozostałych partii politycznych było mniejsze niż próg wyborczy, czyli 5% i mieściło się w granicach błędu statystycznego. 

Jak widać wzrost bezrobocia, drożyzna, nieudolność w rządzeniu nie przełożyły się na znaczniejszy spadek poparcia dla partii rządzącej na Ziemi Obornickiej. Badacze wiążą to ze znakomitym wykorzystaniem propadandowym turnieju Euro przez obecne władze i konkludują, że trend spadkowy Platformy jest bardzo widoczny przez ostatnie pół roku.

Trzeba tu zauważyć, że zdecydowanie najliczniejszą partią we wszystkich trzech gminach powiatu jest Polskie Stronnictwo Ludowe. Według prezesa powiatowego PSL Krzysztofa Paszyka – mamy ponad 350 członków. Rozpiętość wiekowa ludowców jest bardzo szeroka, gdyż działają zarówno 22, jak i 70-latkowie. Siłą PSL jest ponad wiekowa tradycja i ogromna skuteczność w działaniu samorządowym.

Na drugim miejscu niemal ex equo uplasowały się Platforma Obywatelska z prawie 85 członkami – jak zapewnił w jednym z wywiadów szef obornicki struktur Platformy i zarazem burmistrz obornik Tomasz Szrama, oraz niemal z 80 członkami Sojusz Lewicy Demokratycznej przeliczonymi przez sekretarza powiatowego Piotra Netera. W obu tych partiach zaczynają przeważać ludzi młodzi i nie bardzo jeszcze doświadczeni. Przemiana pokoleniowa jest dostrzegana szczególnie w SLD. Gmina Oborniki bywała bardzo lewicowa, teraz starsi towarzysze wymarli lub zrezygnowali i do głosu dochodzi młodzież. 

Bardzo mizernie wypada na tle tych ugrupowań Prawo i Sprawiedliwość. Nie doszukaliśmy się struktury powiatowej a jedynie członków oddziału pilskiego. Nieznana jest również liczebności PiS-u, szacowana na najwyżej kilka osób, choć zrzeszeni w tej partii sami nie wiedzą, ilu ich jeszcze w niej jest. Przewodzi im wicestarosta Andrzej Okpisz, który nie unika deklaracji, że w zasadzie jest „ziobrystą”. Można więc przypuszczać, że powiatowy PiS jeszcze bardziej schudnie a powstanie obok niego niewielka grupka związana z Solidarną Polską. 

Szukając dalej dotarliśmy do Pawła Bździaka sympatyzującego z Prawicą Rzeczpospolitej Marka Jurka. Niestety, jest on na razie chyba sam, więc trudno tu pisać o grupie. Taka ma zamiar zawiązać powiatowe kółko sympatyków Ruchu Palikota. O ilości nie można jeszcze noc powiedzieć, bo Ruch Palikowa jest jedynie w zamyśle. Skoro jednak dotykamy przyszłości to warto spojrzeć i w przeszłości. Była w powiecie nieliczna, lecz nierzadko głośna struktura Samoobrony. Skończyła marnie, jak jej przywódca, więc tylko tyle o tej partii.

 

1. Platforma Obywatelska     42,30%   +10  -4

2. Prawo i Sprawiedliwość     20,39%    -3    +2

3. Sojusz Lew. Demokrat.     15,70%    +7   +1

4. Polskie Stron. Ludowe     9,29%      +4   +1

Podobne artykuły