Walka o obornicki sąd

POWIAT OBORNICKI. Rząd chce oszczędzać na czym się da i być może dlatego zabrał się za wykreślanie z mapy Polski małych sądów. Najgorzej wyjedzie na tym Wielkopolska, ponieważ może stracić nawet kilkanaście placówek. Na liście sądów do powolnej likwidacji jest także sąd w Obornikach. Radny Henryk Łukaszewski zwrócił się w tej sprawie do starosty z wezwaniem do działania przeciwko likwidacji. Przypomniał mu: w ubiegłym roku prosiłem już o to, aby w ramach swej partii rządzący powiatem i gminą starali się dotrzeć do swoich, by ci nie likwidowali nam sądu. 

W odpowiedzi Adam Olejnik wyjaśnił:  nie mamy sobie ze Szramą nic do zarzucenia. Są to zmiany systemowe i nie mogę powiedzieć Gowinowi nie likwidujcie nam sądu. 

Miło będzie wiedzieć jadąc do sądu do Szamotuł czy Wągrowca, że władze nic sobie nie zarzucają. Jednak nie pogodził się z tym radny Kazimierz Zieliński oświadczając: proponujemy, by zebrać z 100 tysięcy podpisów sprzeciwu, choć wiem, że będzie niezręcznie wam to potem zawieźć to swojakom.

Przejście od słów do czynów zajęło ludowcom zaledwie kilkanaście godzin. Wraz z działaczami SiG wystosowali protest przed budynkiem sądu i przygotowali akcję zbierania podpisów. Mając wsparcie parlamentarzystów Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz członków Stowarzyszenia Amici Curiae chcą podjąć próbę przeciwdziałania planom likwidacji małych sądów rejonowych. 

Inicjatywa podjęta przez PSL i SiG wymaga zaangażowania samorządowców i wszystkich tych, którzy chcą współdziałać na rzecz szerokiego dostępu każdego obywatela usług publicznych, w tym zapewnienia mu prawa do sądu. Anna Rydzewska przypomniała, z jakim trudem samorząd Obornik wywalczył powrót sądu do Obornik. Radny Kazimierz Zieliński wyliczył o ile dalej będą mieli mieszkańcy gminy Ryczywół jeżdżąc zamiast do obornickiego sądu, aż do Szamotuł. Krzysztof Paszyk przypomniał, iż sąd jest jednym z zasadniczych filarów powiatu obornickiego. Oświadczył, że ludowcy chcą razem z „ziobrystami” i Ruchem Palikota zaskarżyć plan ministra Gowina do Trybunału Konstytucyjnego, a lokalnie będą zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy, która jednoznacznie określi mapę sądów rejonowych w Polsce. 

Ostrzegł, iż likwidacja sądów a potem prokuratur i innych instytucji doprowadzi do tego, iż powiatom zostaną jednie fasadowe instytucje samorządu, których byt będzie bardzo szybko przesądzony. Anna Rydzewska pochwaliła protest części radnych powiatu, którzy chcą zabiegać o to, by sąd pozostał w Obornikach. Rozpoczęto akcję zbierania podpisów i należy mieć nadzieję, że w Wielkopolsce szybko się uda zebrać ich ponad 100 tysięcy.

Podobne artykuły