Ryczywolskie spotkanie z historią

RYCZYWÓŁ. W piątek, 6 lipca w sali Gminnego Kultury w Ryczywole historyk, regionalista i samorządowiec Robert Zimnywraz z działaczem społecznym i także regionalistą Pawłem Rydzewskim prezentowali album swego autorstwa zatytułowany "Ryczywół dawniej i dziś ". 

Przybyło na spotkanie licznie zarówno najstarsi jak i wielu młodych ryczywolan zaciekawionych nieznanymi dziejami swej miejscowości. Sala GOK ostatni raz była tak wypełniona przy okazji wyborów sołtysa a zainteresowanych spotkaniem nie zraziły ani tropikalna temperatura, ani żar z nieba.

Przepięknie wydana publikacja została przygotowana w trzech językach: polskim, angielskim w tłumaczeniu Adrianny Klimaszewskiej oraz niemieckim w tłumaczeniu Adama Malińskiego. Dziesiątki fotografii ukazujących te same miejsca ponad sto i kilkadziesiąt lat temu oraz dzisiaj zaopatrzono bardzo oszczędnym tekstem Roberta Zimnego. To pozostawiło szeroki margines do przemyśleń i własnych interpretacji. Album nie jest z całą pewnością przegadany. Dowodzi tego również okładka utrzymana w skromnych szarościach, jak kurtyna kryjąca barwne wnętrze. Autorzy najprawdopodobniej chcieli w ten sposób zaprosić do wspólnego wspominania wszystkich czytelników, niczego im z góry nie narzucając. Album doskonały technicznie i artystycznie jest pierwszą tego rodzaju publikacją a szeroki odbiór wydawnictwa dowodzi, jak bardzo oczekiwaną. 

Podczas prezentacji Robert Zimny przedstawił genezę powstania albumu a Paweł Rydzewski poinformował o staraniach Lokalnej Grupy Działania „Kraina Trzech Rzek”, które zostały zwieńczone sukcesem wydawniczym, choć trzeba wiedzieć, że cześć kosztów wziął na siebie także pan Paweł. Sołtys Ryczywołu Magdalena Swoboda, prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania, Renata Gembiak-Binkiewicz oraz Przewodniczący rady gminy, Witold Kruś złożyli na ręce autorów kwiaty i serdeczne gratulacje. Adam Maliński podkreślił znaczenie posiadania przez społeczeństwo Ryczywołu wspaniałego albumu, narzędzia do prezentacji walorów turystycznych i promocji ich miejscowości. 

Kolejnym punktem spotkania był wspólny spacer do budynku dawnego kościoła ewangelickiego, gdzie goście mogli obejrzeć nieznane dotychczas piękno jednego ze starszego w Ryczywole zabytków. We wnętrzu kościoła Paweł Rydzewski przygotował wystawę wielkoformatowych zdjęć dawnego Ryczywołu oraz wystawiono makietę pierwotnego domu bożego wykonaną przez jednego z mieszkańców Ryczywołu.

W chłodnym wnętrzu można było tego dnia usłyszeć wiele słów w dyskusji na temat koncepcji wykorzystania obiektu. Właśnie wystawa była jedną z takich propozycji a plan ewentualnej sprzedaży kościoła spotkał się z dość szeroką krytyką. Podziwiano niezwykle piękną akustykę gmachu oraz „naturalną klimatyzację”. 

Przed zabytkowym budynkiem dawnego kościoła, w cieniu starych drzew mieszkańcy Ryczywolu i ich goście mogli posilić się herbatą, kawą, zimną wodą z dodatkiem cytryny i mięty oraz spróbować rogalików wykonanych  pomimo wakacji przez ucznia technikum gastronomicznego z Objezierza a mieszkańca Ludom Dominika Kozłowskiego. Na koniec nie sposób oprzeć się refleksji, iż może zawody strażackie i disco polo przestały już wystarczać mieszkańcom Ryczywołu?

Podobne artykuły