LO Rogoźno po raz trzeci z rzędu najlepsze w regionie – Objezierze już nie jest najgorsze

POWIAT OBORNICKI. Po raz trzeci z rzędu najlepszą szkołą średnią regionu okazało się Liceum Ogólnokształcące z Rogoźna. Po latach liderowania obornickie Liceum Ogólnokształcące utraciło palmę pierwszeństwa dwa lata temu, spadając na trzecią pozycję, nawet za Zespół Szkół Agrobiznesu. Pod rządami nowej dyrekcji obornicki ogólniak zdołał w ubiegłym roku odrobić część strat, ale w tym nadal nie jest w stanie odzyskać pozycji lidera. 

Tak wynika z rankingu, jaki zestawiliśmy na podstawie danych z tegorocznego egzaminu maturalnego, a przesłanych nam przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Poznaniu. 

Tradycyjnie najsłabsza szkoła – dotąd zawsze ostatnia – Zespół im. Mickiewicza z Objezierza to największa sensacja tegorocznego rankingu. Objezierze prześcignęło Zespoły im. Kutrzeby w Obornikach i im. Cegielskiego w Rogoźnie i zajęło aż czwartą pozycję. Pozycję powiatowej "czerwonej latarni" zajął po raz pierwszy w historii Zespół im. Cegielskiego.

Nasz ranking szkół zestawiliśmy opierając się na wynikach tegorocznego egzaminu maturalnego, tak jak je podała Okręgowa Komisja Egzaminacyjna. Obok prezentujemy wyniki, które z poszczególnych przedmiotów na poziomie podstawowym otrzymali uczniowie danej szkoły. Każdy przedmiot ma swój oddzielny ranking, aby można było porównać poziom nauczania szkół w poszczególnych przedmiotach. 

Wyniki maturzystów podawane są w uśrednionej liczbie zdobytych punktów, których w sumie z każdego przedmiotu można było zdobyć 100. Obok średniej punktów dla danej szkoły podawany jest wskaźnik poziomu w stosunku do średniej wojewódzkiej. Jeżeli jest dodatni, oznacza to, że uczniowie szkoły zdali dany przedmiot powyżej średniej wojewódzkiej. Jeżeli przy wyniku pojawia się minus, to znaczy, że uzyskany poziom matury był niższy od średniej z danego przedmiotu.

We wszystkich szkołach Ziemi Obornickiej nie zdawano każdego z możliwych przedmiotów maturalnych. Okazało się, że uczniowie każdej ze szkół zdawali wspólnie sześć przedmiotów: polski, matematykę, angielski, biologię, wiedzę o społeczeństwie i geografię. Odrzuciliśmy więc, sporządzając ranking, te przedmioty, które zdawano tylko w części szkół i zsumowaliśmy wyniki sześciu przedmiotów zdawanych równo we wszystkich szkołach średnich. 

Okazało się, że we wszystkich szkołach uczniowie zdawali maturę poniżej średniej wojewódzkiej. To gorszy wynik, niż przed rokiem – kiedy to dwie szkoły były powyżej średniej wojewódzkiej. 

Obornicki ogólniak okazał się najlepszy w powiecie obornickim w nauczaniu matematyki, angielskiego, niemieckiego i historii. Liceum z Rogoźna przodowało tego roku w nauczaniu języka polskiego, biologii i fizyki. Agrobiznes wygrał w geografii, Kutrzeba w chemii a Objezierze w wosie. Te dwie ostatnie szkoły zanotowały po raz pierwszy zwycięstwo w jakimś przedmiocie na maturze. Cegielski, jak przystało na najsłabszą szkołę, nie zwyciężył jako jedyny w żadnym przedmiocie.

Niestety, ogólny poziom nauczania większości szkół, poza Zespołem z Objezierza, obniżył się w porównaniu z zeszłym rokiem. Tym razem najbardziej ciągną powiat w dół Kutrzeba i Cegielski.

 

Ranking szkół średnich

1. Liceum Ogólnokształcące Rogoźno         282,63  -8,20

2. Liceum Ogólnokształcące Oborniki         260,50  -30,33

3. Zespół Szkół Agrobiznesu Rogoźno         224,45  -66,38

4. Zespół Szkół Objezierze             224,44  -66,39

5. Zespół Szkół im.Kutrzeby Oborniki         204,71  -86,12

6. Zespół Szkół im.Cegielskiego Rogoźno     194,10  -96,73

Podobne artykuły