30-lecie Czerwonego Maku

ROGOŹNO. W minioną sobotę działkowcy z rodzinnego ogrodu działkowego „Czerwony Mak” świętowali 30-tą rocznicę powstania swego ogrodu. Bardzo miłą uroczystość odbywającą się w upalne lipcowe popołudnie na świątecznie przystrojonej  i ozdobionej flagami wspólnej działce zarządowej otworzył prezes ogrodu Ryszard Pawlak, który powitał zaproszonych gości i życzył wszystkim udanego świętowania. 

Maria Szostak, emerytowana dyrektor rogozińskiego LO, przedstawiła dzieje ogrodu począwszy od powstania w roku 1982. Przypomniała też, że jego nazwa pochodzi od maków, które gęstym czerwonym kobiercem porastały niegdyś zajmowane dziś przez ogród łąki. Następnym bardzo ważnym elementem uroczystości było wręczenie okolicznościowych odznaczeń, którego dokonał prezes okręgu PZD w Pile Marian Praczyk. Najwyższym związkowym wyróżnieniem, czyli złotą odznaką „Zasłużony działkowiec” uhonorowani zostali Wanda Bardzik, Jan Fundamenski i Maria Szostak. Srebrna przypadła Grażynie Kowalewskiej i Ryszardowi Pawlakowi, a brązowa Małgorzacie Makowskiej i Waldemarowi Mrukowi. Wręczono też wiele dyplomów i podziękowań działkowcom oraz ich przyjaciołom i dobroczyńcom. 

Działkowcy usłyszeli wiele ciepłych słów od zaproszonych gości. Burmistrz Janus i przewodniczący Hinz życzyli wiele pomyślności na kolejne lata, Marian Praczyk z okręgu pilskiego stwierdził, że „Rogoźno ogrodami stoi” oraz wyraził nadzieję, że ogrody działkowe utrzymają swoje prawa zagrożone przez zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego ustawy o ROD. Życzeń i prezentów nie zabrakło również od przedstawicieli trzech pozostałych rogozińskich ogrodów. Na zakończenie części oficjalnej dokonano uroczystego otwarcia niedawno ukończonego przytulnego i funkcjonalnego Domu Działkowca, stanowiącego powód do domu dla zarządu i wszystkich zrzeszonych w „Czerwonym Maku”. Gdy wszyscy uczestnicy święta otrzymali rozdane przez Ryszarda Pawlaka pamiątkowe medale, mikrofon przekazano młodzieży z grupy teatralnej To My. Magdalena Frąszczak i Jakub Nowak oraz ich przyjaciele zaśpiewali kilkanaście piosenek, które były spontanicznie oklaskiwane przez działkową publiczność. Na zakończenie wspólnego święta odbyła się zabawa taneczna.

Podobne artykuły