Jan Paweł II patronem Obornik

OBORNIKI. We wtorek miasto oficjalnie, na mocy dekretu watykańskiego i uchwały rady, przyjęło za patrona błogosławionego Jana Pawła II jako trzecie w Polsce – po Wadowicach i Świdnicy. Inicjatywę poparł metropolita poznański Stanisław Gądecki, który przewodził uroczystej Mszy Świętej na rynku. – Jestem przekonany, że to wydarzenie pozytywnie wpłynie na losy tego miasta i gminy, albowiem nadanie Obornikom patronatu błogosławionego jest znakiem tego, że wierzymy w jego wstawiennictwo i rozpoznajemy w nim naszego orędownika przed Bogiem – powiedział podczas kazania arcybiskup.  

Wcześniej powitał go burmistrz Szrama: od dziś widomym znakiem obecności papieża Polaka w Obornikach będą relikwie. Mamy świadomość, że jest to dla nas honor, ale i wielkie zobowiązanie, by wypełnić codzienność treścią nauk Ojca Świętego. Szrama zapowiedział również chęć utworzenia hospicjum im. Jana Pawła II w Obornikach. 

Na rynku zebrało się kilkuset wiernych a przecież Mszę odprawiono o godz. 20 w dzień roboczy.  – Prawda będzie nas koledż w oczy. Nie tylko prawda o jakimś wstydliwym epizodzie z naszego życia, ale jakaś ogólna prawda zawarta w Bożych Przykazaniach. Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie. Jest to niewątpliwie bardzo mocne zdanie –  mówił Gądecki, zwracając uwagę na fałszywych katolików w łonie Kościoła. – To od was samych zależy metamorfoza, odrzucenie zarówno postaci świni, jak i postaci psa, tzn. człowieka czyniącego zgiełk wokół siebie. 

Po zakończeniu Mszy do obornickiej fary w uroczystej procesji przeniesiono relikwie krwi błogosławionego Jana Pawła II, które władzy gminy otrzymały z rąk kardynała Stanisława Dziwisza 13 czerwca. W farze było można ucałować relikwie.

Podobne artykuły