Procesja w Obornikach

OBORNIKI. Kilka tysięcy wiernych uczestniczyło w procesji Bożego Ciała. Po Mszy Świętej w farze zabrzmiały dzwony a Najświętszy Sakrament został przeniesiony przez księdza dziekana Józefa Kamzola do pierwszego ołtarza, na rynek. Ewangelię według św. Łukasza odczytał ks. Zbigniew Szlachetka. Poem w rękach ks. proboszcza Zbigniewa Urnego Boże Ciało przeniesiono do ołtarza na Piłsudskiego. 

Dopiero na tej jednej z najdłuższych ulic można było dostrzec, jak wiara i przywiązanie do tradycji trwa w mieszkańcach miasta. Wiernych było tak wielu, że zajęli całą długość ulicy – od rynku do poczty. 

Procesję otwierały przedstawiciele wspólnot z symbolami religijnymi. Wizerunki Najświętszej Panny i Eucharystii niesione były przez starsze mieszkanki miasta  ubrane w biało-czarne stroje. Za nimi szły matki z ubranymi na biało dziewczynkami, które rzucały płatki kwiatów. Przed samym Ciałem Bożym szli księża z wszystkich obornickich parafii wraz z ks. Rafałem Pańszczykiem – sędzią w sądzie metropolitalnym w Poznaniu. 

Ostatni ołtarz postawiono na ul. Mickiewicza. Eucharystię wniósł na niego ks. proboszcz Rafał Banaszak. – Wolność i odpowiedzialność idą razem. W Kościele naszym możemy cieszyć się wolnością, ucząc się zarazem odpowiedzialności. Jesteśmy bardzo dużą rodzina. Jeżeli miłość Chrystusa nas zdobyła, to nie odrzucimy tej odpowiedzialności. O oprawę muzyczną podczas procesji zadbała orkiestra pod dyrekcją Krzysztofa Warguły, o bezpieczeństwo trzy radiowozy policyjne i straż miejska. Policjanci również uspokajali kierowców, którzy musieli czekać na przejście wiernych, aby przejechać przez centrum miasta.

Podobne artykuły