Boże Ciało w Ryczywole

RYCZYWÓŁ. Tradycyjne świętowanie Bożego Ciała rozpoczęło uroczystą Mszą w kościele parafialnym św. Mikołaja celebrowaną wspólnie przez ks. proboszcza Ryszarda Kałużnego i pochodzącego z pobliskich Tłukaw ks. Zenona Broniarczyka, będącego przeorem prowadzonego przez Towarzystwo Chrystusowe ośrodka w Adelajdzie w Australii.

Po zakończeniu liturgii liczni wierni wyszli na zewnątrz, aby wziąć udział w tradycyjnej wielkiej procesji, której trasa tak jak w latach ubiegłych wiodłą wokół ryczywolskiego placu 1 Maja. Mieszkańcy położonych przy rynku domów zadbali o porządek, a także zwyczajowo ozdobili swoje posesje flagami państwowymi i kościelnymi, brzózkami oraz świętymi obrazami. W procesji wzięło udział wiele pocztów sztandarowych, kościelne feretrony, dziewczynki w białych sukienkach sypały kwiaty, a towarzyszyli im chłopcy w białych albach, którzy niedawno przystąpili do Pierwszej Komunii Św.

Trzy ołtarze wzniesione zostały przez mieszkańców posesji, przed którymi się znajdowały, a czwarty – przy pierzei rynku łączącej się z ul. Kolejową, przez panie z koła gospodyń wiejskich i chóru gminnego ośrodka kultury. Chór pod dyrekcją Tomasza Barańskiego wzbogacał też swoim śpiewem modlitwy przy wszystkich ołtarzach. Gdy procesja dobiegała końca, w miejscu gdzie od rynku odchodzi ul. Stepczyńskiego, ks. proboszcz Kałużny dokonał symbolicznego błogosławieństwa na cztery strony świata, a chwilę później, już w kościele odśpiewano uroczyste „Te Deum Laudamus”.

Podobne artykuły