Ubiegłoroczne zarobki u szczytów władzy

GMINA OBORNIKI. Władze gminy, samorządowcy i prezesi spółek gminnych i dyrektorzy placówek oświatowych ujawnili, jak co roku, swoje dochody i co by nie rzec, to oni właśnie podnoszą średnią krajową, bo zarabiają całkiem nieźle a w paru przypadkach, nawet lepiej niż „nieźle”.

Na czele listy najlepiej zarabiających nadal stoi prezes spółki wodociągowej Tomasz Augustyn, który zarobił w ubiegłym roku 231 059 złotych. Daj to prawie 20 tys. zł miesięcznie. Czy pan prezes jest wart tych pieniędzy, ocenić mogą sami oborniczanie, obserwując jak postępowały ostatnio prace nad wodociągowaniem i kanalizowaniem miasta.

Po długiej przewie drugim na liście najlepiej zarabiających z naszych podatków jest burmistrz Obornik. Choć Tomasz Szrama nie ujawnił jeszcze zarobków, to jednak zdołaliśmy ustalić, mógł zarobić w ubiegłym roku łącznie z trzynastką w granicach 150 000 złotych i trafić tym samym do grupy najlepiej zarabiających samorządowców. Miesięcznie daje to około 14 tys. zł.

Zaraz za nim nie uplasował się jednak zastępca burmistrza, lecz sekretarz gminy Ewa Thiem, która przeżyła już wszystkich burmistrzów III RP a w ubiegłym roku zarobiła aż 132 027 złotych, czyli ponad 10 tys. miesięcznie.

Wiceburmistrz Piotr Woszczyk znalazł się dopiero na czwartym miejscu w gminie, zarabiając w 2011 roku 124 566 zł. Tu warto porównać pobory wiceburmistrza z poborami jego poprzednika Henryka Łukaszewskiego, który zadeklarował w swym oświadczeniu pod koniec drugiej kadencji zarobek w wysokości 117 tysięcy. Miało być taniej, ale nie wyszło, jak w wielu innych przypadkach.

Skarbnik Joanna Kus Gzyl zarobiła „jedynie” 99 699, ale dodatkowym dzięki zyskom z zainwestowanych pieniędzy przekroczyła magiczne 100 tysięcy. 

Zarobek w kwocie 95 450 zł zadeklarował kierownik Edward Mączyński, bodaj najlepiej zarabiający kierownik w gminie.

Całkiem przyzwoicie zarobili w ubiegłym roku także dyrektorzy szkół. Tu bez niespodzianki rekord należy oczywiście do Zofii Koteckiej z Kiszewa, która w swym oświadczeniu majątkowym umieściła łączną kwotę 97 165 zł. Pani dyrektor Iwona Ostrowska zadeklarowała za rok 2011 kwotę 90 572 złotych. Potem kolejno: Zygmunt Dyczkowski – 89 748 złotych, Justyna Bartol Janasek – 88 162 złotych, dyrektor szkoły w Rożnowie Dorota Stypuła – 88 072 złotych, Aldona Święcichowska z obornickiej „dwójki” – 87 232 zlotych, Danuta Jagodzińska z Maniewa 82 390 złotych, Krzysztof Zielonacki z Chrustowa – 77 724 złotych, Ewa Nowicka z Sycyna – 69 924 złotych i na końcu listy znalazła się dyrektor Violetta Sawiak z Objezierza, która zarobiła w roku ubiegłym – 69 798 zł.

Wymienione kwoty są dla jednych takie sobie, dla innych może i niebotyczne. Wszystkie jednak całkiem jawne, bo wymienionym osobom płacimy z naszych podatków.  

Podobne artykuły